Jak si podzimně vyzdobit dům
Fotografie od Joanna Kosinska z Unsplash

Jak si podzimně vyzdobit dům

Rady a tipy

Zavalující chlad, které střídá babí léto a s ním spojené krásné podzimní dny plné slunce a příjemného tepla. Všichni známe rána, která doprovází námraza, ale o pár hodin později nám přivede ten teplý vzduch, který v nás evokuje zakončení léta. I přes to, že podzimní kabáty pomalu vyndáváme ze skříní, stále je tu něco, co nás na tomto období fascinuje a svým způsobem se na něj i těšíme.

Důležitou roli hraje i okolí, ve kterém se nacházíme. Mít stále vyndané letní oblečení a boty je sice fajn, ale těžce se nám tím zvyká na další období, které nám přináší možnost zútulnit si dům svépomocí a přilákat k sobě pohodu a klid. Někdo v tom vidí zbytečnou práci navíc, ale stačí málo a váš dům nebo byt dostane zcela jiný nádech.

 

DÝNĚ
I když se to pro někoho může zdát jako klišé, dýně k podzimu patřila a vždy patřit bude. Kdo nenavštívil dýňovou farmu, doporučuji na sto procent. Nejde jen o hromadu dýní všude okolo vás, ale přesně na těchto místech do vás vstoupí atmosféra, která je nepopsatelná. Dýni můžete na konci měsíce vydlabat do různých strašidelných obličejů, ale také ji dát jako dekoraci na parapet, ke dveřím, zkrátka tam, kam a kde se vám bude líbit.

VĚNCE
Věnce byly vždycky moje slabost. Jestli je budete tvořit sami, je tu skvělá výhoda toho, že můžete přidat cokoliv. Barevnosti se meze nekladou, a proto je na čase sbírat inspiraci a udělat si hezkou neděli. Přizvěte rodiče, děti, babičky, dědečky, partnera, přátelé, kohokoliv. Budete tvořit nejen novou dekoraci do domácnosti, ale také další vzpomínky. Kdo jde klasickou cestou v podobě koupení si ho v obchodě, vybírat můžete mezi živými věnci, nebo koupíte umělý, který vám vydrží několik let. Zainvestujte do věnce, vypadá nejen skvěle na dveřích, ale navodí ve vás atmosféru při příchodu i odchodu z domu.

KAŠTANY
Sbírání kaštanů. Tradiční sběratelská klasika, kterou jsme zažili všichni a jak rádi se k této činnosti vracíme. Nejen, že se předháníme v jejich hledání mezi listy, kaštany jsou také velmi nápomocné v různých případech. Věděli jste například, že prášek z kaštanů působí proti mšicím? Stačí stejný poměr prášku a vody dát na pánev, vařit 20 minut. Po vychladnutí stačí mít po ruce rozprašovač a mšicí se můžete jednoduše zbavit.

CHRYZANTÉMA
Chryzantému známe pod mnoha názvy, ale jednu z nejčastějších, kterou používáme, tak je listopadka nebo dušička z důvodů, že ji používáme na památku zesnulých, 2.listopadu. Chryzantéma je květina připomínající tradiční podzim ať už z důvodu barev, tak i svou krásou a bohatostí, díky kterým je podzimní dominantou. I přes to, že ji kupujeme spíše na onen svátek zesnulých, neuděláte chybu ani v takovém případě, kdy si ozdobíte parapety. Vybírat z barev můžete opravdu hojně.

SVÍČKY
Když se přesuneme do designu interiéru, je potřeba zachovat klid, pohodu, ale také útulnost. Útulné místo dělají především lidé, ale pomoci tomu můžete i právě svíčkou. Volte klidnější vůně, které vás uklidní, ale zároveň dají jasně najevo, že léto skončilo a začal podzim. Neuděláte chybu, když sáhnete po svěžích vůní, dřevitých, sladkých a kořeněných.

DEKY
Kvalitní a dobře tepelná deka je základem pro podzimní období. Představte si, že ležíte na sedačce, okolo vás cítíte vůně čajů, svíček, sledujete váš oblíbený film nebo seriál a do toho jste zachumlaní v té nejměkčí dece. No není to krásná představa? Jestliže nemáte ideální deku, utíkejte do obchodu.

DEKORACE V PODOBĚ LISTŮ, VĚTVÍ, ŠÍPKŮ, KAŠTANŮ
Stačí jedna procházka po okolí a přijdete domu s několika klasickými ukazateli podzimu. Kreativitě se meze nekladou, tudíž jestliže máte i vy v plánu dekoraci na stole nebo v truhlíku, zvedněte se a jděte se projít. Příroda vám nyní podává ruku k tomu, abyste si od ní vzali to, co se dá využít na zkrásnění domácí pohody.


Musíme uznat, že příroda nás vždycky něčím překvapí tak, že nám stačí jen stát a koukat. Užívejme si každé roční období, protože jedině tak z toho vytěžíme maximum. Berte, dokud příroda dobrovolně dává a nabízí. Barevný domov je šťastný domov, a kdy jindy toho využít naplno, než teď?

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.