Jak se vypořádat s úzkostí
Fotografie od Priscilla Du Preez z Unsplash

Jak se vypořádat s úzkostí

Rady a tipy

Úzkost je emoční stav, který může být způsoben různými faktory, jako jsou stresující události, genetické predispozice nebo fyziologické změny v těle. Projevuje se fyzickými příznaky, jako je například třes, horkost v obličeji, nevolnost, pocit tíhy a dýchací potíže, a může souviset s některými úzkostnými poruchami. Úzkost v malé míře vám může dodat energii nebo vám pomůže soustředit se. Ale pro lidi s úzkostnými poruchami není strach dočasný a může být ochromující. Poté může narušovat každodenní činnosti, jako je pracovní výkon, školní práce či vztahy.

 

5 technik, které vám pomohou úzkost lépe zvládat

Poznejte, kdy se u vás úzkost projevuje
Abyste se svou úzkostí mohli pracovat, je potřeba zjistit, co ji vyvolává. Běžné spouštěče zahrnují stresující události (smrt blízkého, finanční problémy), sociální situace (veřejné vystupování, první rande), fyzické změny (nemoci), traumata z minulosti a předchozí zkušenost s úzkostí.

Kotvení
Kotvení je technika, která se zaměřuje na tělo a jeho pozornost v daném okamžiku. Cílem je uklidnit rozptýlenou mysl a získat kontrolu nad svým tělem.

Funkční dýchaní
Technika 4:6 je technika dýchání, která se používá k uklidnění. Nadechujete se po dobu 4 sekund a poté vydechujete po dobu 6 sekund. Je důležité učit se správně dýchat ve chvílích, kdy jste v klidu, abyste byli schopni aplikovat tuto techniku v situacích úzkosti.

Ovlivnění myšlenek
Člověk v sobě může velmi často vyvolat úzkost pouhými myšlenkami. Začnete přemýšlet nad tím, co všechno se může stát, vnuknou se vám ty nejčernější scénáře, nebo uvažujete o tom, co si o vás říkají ostatní. Je důležité si uvědomit, že to je ale stále jen a pouze ve vaší hlavě, že to není realita. A že jste to vy, kdo tyto myšlenky může změnit. Zde zkuste aplikovat takzvaný princip užitečnosti – je důležité se ptát, zda nám daná myšlenka pomáhá nebo škodí a zvažovat, zda ji poslouchat, nebo ne.

Posilování odolnosti
I posilování osobní odolnosti může pomoci při čelení náročným situacím. Pravidelnost, dostatečný spánek, vyvážená strava a čerpání energie jsou důležité pro udržení dobrého zdraví a mentální pohody, což může pomoci při zvládání stresu a náročných situací.

Je potřeba myslet na to, že než se člověk naučí funkčně a efektivně používat techniky proti úzkosti, může to chvilku trvat. Důležité je vydržet. Pokud trpíte úzkostmi, doporučuji si sepsat seznam technik, které budete aplikovat ve chvíli, kdy se úzkost dostaví. V případě, kdy cítíte, že by vám pomohlo, kdybyste na to nebyli sami, svěřte se blízkým nebo najděte pomoc u odborníka. 

 

Mějte se krásně. 

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.