
Jak se stres podepisuje na fungování našeho těla
Stres je stav, kdy je člověk vystaven určité situaci, která u něj vyvolává fyzické nebo emocionální napětí. Je to pocit, aby nás chránil před nebezpečím. Pokud je reakce krátkodobá a riziko pomine, tělo se následně dostane do klidového režimu. Jenže v době, kdy máme kolem sebe nekonečné množství stresorů, které na nás útočí dlouhodobě či opakovaně, existuje riziko vlastně pořád, a tělo je tak v permanentním napětí. Což se následně propisuje na zdraví. Jak přesně?
Zvýšená chuť k jídlu
Pokud zažíváte stres, který trvá jen krátkou dobu, spíše hlad nemáte. Ale když jste ve stresu delší dobu, tělo produkuje kortizol – hormon, který zvyšuje chuť k jídlu a vede k tomu, abyste konzumovali větší množství potravin s vysokým obsahem cukru a tuků, potvrzuje pro server Health lékař Philip Hagen z Mayo Clinic.
Nespavost
Ve stresu se člověk také může dostat do stavu, kdy se v noci příliš často budí. Stres může být pak také ovlivněný tím, že delší dobu nespíte tak, aby si vaše tělo odpočinulo. Pomoci vám může dostatečná spánková hygiena, do které patří lehčí pokrmy před spaním, žádnou elektroniku a negativní myšlenky.
Bolest hlavy
Stres může také způsobovat bolesti hlavy a migrény. Bolesti hlavy se sice většinou dají tišit léky, je ale podle odborníků vždy lepší „léčit“ stres, který je způsobuje. Pomoci může vše od relaxace, přes úpravu stravy či životního stylu.
Vypadávání vlasů
Během vleklejší stresové události se rovněž může objevit nadměrnější vypadávání vlasů. Jakmile stres opadne, vlasy přestanou více vypadávat. Může ale trvat šest až devět měsíců, než narostou zpět do původního objemu.
Potíže se zažíváním
Hormony, které se uvolňují při stresu, mohou mít rovněž vliv na trávení a způsobovat řadu zažívacích potíží – průjem, zácpu, křeče v žaludku, nevolnost, ztrátu chuti k jídlu apod.
Odborníci se ale domnívají, že stres může stát částečně rovněž za syndromem dráždivého tračníku.
Kožní problémy
Stres může vyvolat nebo zhoršovat již probíhající kožní problémy. Velký vliv má především na akné, které může zhoršit.
Rovněž může zhoršovat projevy lupénky nebo atopického ekzému. Stále více lékařů tak do její léčby zahrnuje i metody zvládání stresu.
Snížená chuť na sex
Stres mimo jiné může ovlivnit i sexuální touhu. V jedné studii vědci prokázali, že vysoké úrovně stresu souvisí s nižší úrovní sexuálního vzrušení. Bylo to přičítáno jak psychologickým, tak hormonálním faktorům spojeným s chronickým stresem.
Neberme dlouhodobější stres na lehkou váhu. Může s naším tělem zamávat více, než si dokážeme sami v danou chvíli připustit. Zkuste se během těchto chvil zaměřit hlavně na sebe a dejte se na první místo, koho budete řešit a o koho se budete starat.
Mějte se rádi a zkute být víc v klidu, aby se vaše tělo nemuselo neustále trápit a řešit věci, které stejně nemůžete vyřešit. Jestliže jsou stresory, kterým můžete dát stopku nebo s nimi nějakým způsobem pracovat, zaměřte se na ně. Šetřete si své tkáně a dbejte na to, abyste byli v pohodě.
Mějte se krásně.
Vaše B.