Jak se poprat s atopickým ekzémem
Fotografie od elnaz asadi z Unsplash

Jak se poprat s atopickým ekzémem

Rady a tipy

Atopický ekzém. Dvě slova, která mě pronásledují už 10 let mého života. Pro ty, kdo tuto problematiku nezná, jedná se o dlouhodobé a opakující se kožní onemocnění. U většiny článků najdete, že to postihuje většinou děti nebo mladistvé, ale osobně znám i dospělé, kteří ekzém stále mají. Ano, můžete ho mít jen v dětských letech a pak to přestane, pak až v dospělosti, nebo ta nejméně oblíbená varianta a taková, že ho prostě máte celý život. Já ho mám od svých 10 let a zatím nenastala chvíle, kdy by se ekzém nedostal na povrch a vymizel úplně. 

Ekzém se projevuje hlavně těmito znaky: 

  • výsev ložisek 
  • otok
  • zčervenání 
  • mokvání 
  • puchýřky
  • svědění ložisek 
  • trhlinky na kůži 

Za těch pár let poznám, kdy mě čekají týdny s ekzém. Ložiska se mi po těle objevila snad všude, kde to šlo. Jeden čas jsem je dokonce měla i na očních víčkách. Tradičně se vám objevují ale v ohybech, jako jsou kolenní jamky nebo loketní. Já nejvíce trpěla na rukách. Mezi prsty a celé dlaně. Ostatní části paže byly, až na léto, relativně klidné. Časem se mi začal projevovat na očních víčkách, kdy jsem myslela, že tuhle část už nezvládnu. Styděla jsem se, svědilo to, nešlo spát, nic. Speciální mastičky stejně nepomáhaly. Naštěstí jsem boj na tomto místě vyhrála já, ale za to jsem stejně zaplatila na jiných místech. Přišly na řadu nohy. Tam se mi od kolenních jamek přes nárty až ke stehnům projevil úplně všude. Nyní s ním bojuji hlavně na stehnech, hýždích a rukách nejvíc. Jak říkám, stačí se podrbat, zůstane to za nehty a máte nové ložisko. Ne vždycky, ale většinou se tomu tak stane. 

Od mých začátků jsme s mojí mamkou a babičkou projely snad všechny kožní lékaře. Dostali jsme dokonce kontakt na jednu kožní lékařku ve Všeobecné fakultní nemocnici. Je pravda, že ta mi vždycky pomohla a snažila se mi pomoci jak to šlo. Vyhověla mi, pomáhala, ale bohužel jen formou mastí s kortikoidy. Neříkám, že v nouzi po ní člověk nesáhne, sama ji mám dodnes u postele, když je vážně krize. Ovšem to není záruka toho, že se ekzém nevrátí. 
Jak šel čas, čtení různých příběhů a článků, tak se mi spojila jedna zásadní informace. Atopický ekzém, ať chceme nebo ne, souvisí s našemi střevy. Já mám tuto část spojenou s velkými problémy, kdy jsem jeden čas byla na dietě, kdy jsem nemohla žádný lepek, mléko, klasická vajíčka, tučné maso, zpracované potraviny, zkrátka nic, co by nebylo čistého původu. Místo vajíček byla na denním pořádku křepelčí, sójové produkty - jogurty, sýry bez laktózy,...
Je pravdou, že mi tato dieta pomohla se pročistit. Pro někoho je to nepředstavitelné, ale věřte mi, že byste si raději vybrali půlroční-roční dietu tohoto typu, než strávit noci drbáním se o roh postele. Všechno má své pro a proti, ale vždycky hledáte to, co vám nejvíce pomůže od bolesti a utrpení. Ano, teď si můžete říkat, že existují mnohem drastičtější diety, nemoci, problémy, ale i problémy s kůži jsou dost závažné a ne malé. 

Vezměte si, že si musíte dávat pozor na prostředek, kterým myjete nádobí, služby ve škole na tabuli pro vás byly nepředstavitelné, kosmetika či sprchové gely nebo koupele, v čem se vám zachce, byl jen pouhý sen. Oblečení s nízkým procentem bavlny? Neexistuje. Vzhledem k tomu, že to není tolik rozšířené, připlatíte si téměř za všechno. Já třeba mám problém s oblečením nebo spodním prádlem. Nacpala jsem doslova tisíce do spodního prádla a většina stejně leží doma v šuplíku, protože si to stačí vzít jednou a ekzém či velmi svědivá pokožka se rychle dostaví. Takže kdyby tu byl někdo, kdo má stejný problém, budu ráda za tipy, kde nakupujete spodní prádlo. To samé plavky. Mám jedny, na které si mé tělo zvyklo před 5 lety a jedině tyto si můžu vzít s jistotou, že nebude problém. Ten, kdo to nezažil si bude asi klepat na čelo, ale bohužel, možná někomu po tomto článku dojde, že i takové nemoci jsou a nejsou ani trochu zábavné.

Nejen typy látek, strava, vnější podněty, počasí, ale i stres dělá své. Vypozorovala jsem, že když mám náročnější období, ekzém se ozve. Proto je v těchto situacích lepší se snažit mít věci více na háku, než to tolik prožívat. Ale poručte tělu, že. 
Léto je krásné období, ale pro atopiky už tolik ne. Pocení se se s námi rozhodně nekamarádí. Zvlášť když ho máte např. na hýždích nebo na zádech, kde nemáte šanci, jak tomu pomoci. Co doporučuji já, tak je bavlna. Dejte si práci a vybírejte velmi důkladně. 

U ekzému je bohužel dost silným faktorem vzniku dědičná predispozice. Ovšem tento fakt se nestává pravidlem. Já osobně nemám nikoho z rodičů atopiky, ani nikdo z dalších generací tento problém neměl, ale s mým bratrancem jsme si vybrali nějakým způsobem atopický ekzém. Tudíž jestliže se u vás objevil zázračným způsobem, je to evidetně normální.

Atopický ekzém je bohužel často doprovázen se sebevědomím. Sama jsem s tím bojovala dlouhou dobu, protože mít ho na rukách, které jsou vždycky vidět, býval často problém. Ve škole jsem snad trpěla nejvíc. Posměchy spolužáků typu - jsi prašivá, vám moc často nepomáhal. Dlouhou dobu jsem měla problém třeba chodit i do bazénu, ale časem se s tím člověk musí naučit žít a hlavně, smířit se s tím. Nesmíte to brát moc osobně. Je to něco, co v mém dětství nebylo ještě tak známé, ale teď je to taky jiné. Nicméně to nesmíte brát tak vážně, pak vám vyskočí zbytečně ze stresu. Chci tím říct, že všechno má řešení. První etapou si projde každý atopik, ale ve finále se mnohem líp naučíte komunikovat se svým tělem. 

Bohužel neexistuje žádný lék, který vás ekzému zbaví. Zkoušela jsem toho tolik, že mi můžete s jistotou věřit - přes konopí, ovesné koupele, speciální kůry,...Tahle informace ale nesmí nikoho zastrašit, naopak. Někdo má jiný problém, já a vy ostatní můžeme mít právě ekzém. Je to určité omezení, ale ne tak závazné, aby se s tím člověkem nenaučil žít a pracovat. 
Vidíte, já s tím žiju přes 10 let a až na pár omezení a problémů se s ním snažím vyjít a pracovat na tomto handicapu. Ale nic není neřešitelné. Sepsala jsem několik bodů, které by atopikům mohli pomoci, nebo těm, kteří s atopiky žijí a chtějí jim více porozumět. 

CO MŮŽE POMOCI V BOJI S ATOPICKÝM EKZÉMEM

1. SNAŽ SE NESTRESOVAT
Je to těžké, já vím. Ale i tak se o to můžete pokusit. Nervy jsou dost náročné na zvládnutí, ale jakmile se vám podaří je dostat pod kontrolu, pomůže to nejen vaší psychice, ale i kůži. 

2. ZKUS PÍT VÍC VODY - ČISTÉ 
Voda, ať se to nezdá, je velmi léčivý prostředek. Čistí co jde a navíc je zadarmo, ne jako různé očistné kůry. Stačí 2-3 litry za den a tělo se pozitivně ozve. 

3. PROBIOTIKA A PODPŮRNÉ VITAMÍNY JSOU VÍTANÉ
Za mě to musí být opravdu kvalitní a přírodní. Nejvíce mi pomáhají tyto věci - chlorella, spirulina, rybí tuk, ostropestřec 

4. PŘÍRODNÍ KOSMETIKA 
Zde nemám až tolik zkušeností, ale čím přírodnější, tím lepší. Když si chci například udělat vanu, nevadí mi LUSH, pokožka si v tomto případě jedině užívá koupel bez výčitek. 

5. BAVLNA
Nad tímto bodem se opravdu zastavte, jestliže máte citlivnou pokožku, ani nemusíte mít ekzém. Jde o to, že bavlna zaručuje propustnost a pokožka tak může dýchat, žádné umělotiny! 

6. ZÁCHRANNÁ MASTIČKA/LÉK 
I když to nerada říkám, jsou i kortikoidy někdy potřeba. Když není jiná možnost sáhnu po léku DITHIADEN a po mastičce BELOGENT nebo DIOSPRONE. 

7. STRAVA 
Lehce říká, hůř realizuje. Ale pravdy na tom něco bude. Zkuste se najít potravinu co vám nedělá dobře - cítíte se nafoukle, vidíte projevy ekzému. Nebo navštivte alergologii a nechte si udělat potravinový test.

8. HYDRATACE POKOŽKY 
Nezapomínejte vždy po koupely i během dne pokožku řádně promazávat a hydratovat. Je to podstatná část léčby, protože tak předejdete prasklinkám a suché kůži. 
Za mě super značky - BIODERMA ATODERM, LA ROCHE POSAY, LOVE BEAUTY AND PLANET, VICHY, EUCERIN, INDULONA

9. RUKAVICE PŘI PRÁCI 
Dbejte na to. I když se jedná o blbé mytí nádobí. Pomáhá to, že pokožku nenamáčíte do prostředků a vody. I když se to zdá jako zbytečný bod, rukavice za mě rozhodně vedou na důležitosti. 

10. MÍSTO ŽILETKY LASER/TRHÁNÍ CHLOUPKŮ
Jednou mi to řekla i sama kožní lékařka, že ten, kdo má problémy s pokožkou by měl používat cokoliv jiného, hlavně ne žiletku na holení. Tím ekzém roznášíte ještě víc po těle a zcela zbytečně, tudíž jsem tento krok taky poslechla a opravdu lepší pro pokožku. 

Tento článek byl zase o něco osobnější než ostatní, ale jsem ráda, že se s tímto problémem a příběhem mohu podělit a třeba najdeme stejnou řeč s někým z vás. Předávání rad a tipů je stejně nejvíc. 

Mějte se krásně! 

Vaše B.

 

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.