Jak se naučit přijmout sám sebe
Fotografie od Sasha Freemind z Unsplash

Jak se naučit přijmout sám sebe

Rady a tipy , Úvahy

Možná se trápíte nyní. Někdo vás zradil, komu jste věřili a teď pomalu nevěříte ani sami sobě. Procházíte si obdobím, kde znáte jen ponížení, hanbu, ostudu, selháním a neúspěchem. Vkládali jste maximum a nyní je to vše pryč. V takovýchto okamžicích je velmi složité nasadit úsměv a pokračovat vesele v životě dál. Ráda bych vám ukázala, že se dá změnit pohled sám na sebe i ve chvílích, jako jsou tyto.


V životě nás potká štěstí i smutek
Je dobré si uvědomit, že nebýt neustále s úsměvem od ucha k uchu je v pořádku. Život každého z nás je prostoupen jak chvílemi štěstí a radosti, ale také smutku a beznaděje. Život v dokonalosti a bezstarostnosti můžeme vidět jen v umělé realitě sociálních sítí. Skutečný život známe i s pocity smutku, beznadějí, lítostí a vzteku. A je to zcela přirozené.

Náš život se neustále mění
Další dobré uvědomění si je fakt, že se životní okolnosti mění téměř okamžik od okamžiku. Zítra se může stát, že svou současnou situaci budete vidět právě jinak, než ji vidíte dnes. Budete za ní, budete dál. Stanete se silnějšími a bohatší o zkušenosti. To, co se stalo, bude o kus dál.

Ve chvilkách, kdy se nám nedaří, máme tendenci vše řešit myšlenkou, že takto špatně to půjde i dál a že se situace nezlepší. Faktem ale je, že život se mění neustále a s ním se měníme i my sami.

Čím dříve se nám podaří přijmout to, co se stalo jako minulost, tím dříve uvidíme nové cesty a možnosti před sebou.

Ať se to pro někoho může zdát jako klišé, největší limitem jsme pro náš život my sami. Vše je úzce spojeno s omezením nastaveným v naší mysli. Největším strachem bývá strach ze strachu. Čím dříve pochopíme, že jestli uspějeme v životě nebo ne, leží především v našich rukách, tím lépe pro nás. Za svůj život neseme plnou zodpovědnost a nikdo jiný nemá tu moc učinit nás nešťastnými, zraněnými nebo neúspěšnými. Pokud mu to sami nedovolíme.

Vkročte do lepších časů
Jestliže vás trápí zrada nebo nenávist, prvním krokem vpřed je nutnost odpustit. Tím nejtěžším ovšem bývá odpustit sám sobě. Někdy je dobré se zastavit a jen dýchat. Zaměřit se sám na sebe, rozhlédnout se okolo a nabrat sílu. Cesta se časem ukáže sama. Každá malá změna se počítá a každodenní malé změny vytvářejí velký pokrok.

Víme přeci, že každý konec je vždy současně začátkem něčeho nového.

Jak přijmout sám sebe?
Klíčem k vyrovnalosti a zdravého sebevědomí je přijetí sám sebe. Jen takový člověk zažívá pocit spokojenosti. K tomu, abyste mohli prožívat svůj život naplno, potřebujete přijmout své dobré i stinné stránky a naučit se s nimi pracovat.

Položte si jednoduché otázky:

  • Jaké jsou moje přednosti?
  • Jaké jsou moje nedostatky? Jak je můžu případně obrátit ve svou výhodu?
  • Co jste už ve svém životě dokázali?
  • Na které 3 věci/situace jste ve vašem životě nejvíce hrdí?
  • Jak vás vidí vaši blízcí? Čeho si na vás cení?
  • Kolika lidem jste v životě pomohli?
  • Kolika lidem jste naopak ublížili? Co vás k tomu vedlo? Jaké si vezmete ponaučení?
  • Co všechno už jste zvládli ve svém životě překonat?


Neodkládejte dokola svůj život, naučte se žít teď a tady.
Častou chybou, které lidé dělají, je odkládání života na někdy. Neustálé odkládání představuje pohodlnou výmluvu. Svalíme tak odpovědnost na něco nebo někoho jiného, proč nemůžeme žít tak, jak bychom chtěli.
S přijetím sám sebe úzce souvisí i sebepoznání. Jen málokdy máme čas přemýšlet o tom, co je pro nás doopravdy důležité. Většinou přemýšlíme a jednáme v zavedeném režimu.

Nejde o to být perfektní, abychom mohli mít rádi sami sebe. Vyvarujte se těmto typům odkládání:

Až budu štíhlejší, koupím si hezčí plavky.
Až dostuduji, odstěhuji se od rodičů.
Až dostavím dům, pojedu na dovolenou.
Až postoupím v kariéře, najdu si partnera.

Naučte se nezaškrtávat podle seznamu, který jste si nacvakli do vaší mysli. Váš život není maraton, abyste měli napsaný seznam, podle kterého pojedete. Nekoukejte na to, jak vypadají a co dělají ostatní lidé. Nemusíte jet podle nich, stačí, když pojedete podle svého a budete ve svém životě šťastní. Život není maraton!


Mějte se krásně.

Vaše B.

Zdroj: autorský článek

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.