Jak se jednoduše zbavit prachu
Fotografie od Katie Pearse z Unsplash

Jak se jednoduše zbavit prachu

Bydlení , Rady a tipy

Prach bohužel nikoho nemine. V domácnosti může dělat velkou neplechu a způsobovat silné alergie. Každým dnem se snáší do postele, polštářů, koberců, nábytku, zkrátka do všeho, co je schopno pohlcovat prach. Bohužel vám nikdo neřekne, jak se navždy prachu zbavit, ale minimálně můžeme množství zkusit eliminovat.

CO JE PRACH?
Prach jsou tuhé částice, které obsahují plísně, bakterie, pyl, roztoče a další nežádoucí látky.

ČÍM BYCHOM MĚLI PRACH UTÍRAT?
Nejlepší variantou jsou utěrky z mikrovlákna. Mají silnou absorpční schopnost, a navíc jako bonus vám nebudou dělat šmouhy ani skvrny. Tam, kde nejde použít voda, zvolte spíše klasickou prachovku.

TIP: Vždy při utírání prachu postupujte od shora dolů, aby vám zvířený prachu nepadal na uklizená místa.

KDE SE VŮBEC PRACH BERE?
Prach může vnikat již uvnitř našich domovů nebo z venku větráním oken. Dokonce jsou některé částice vytvářeny lidmi. Jedná se například o zbytky odumřelé kůže, vlasy, chlupy. Kdo máte doma mazlíčka, tak se jedná o zvířecí chlupy. Dále také řadíme pyl, který poletuje vzduchem a způsobuje silnou alergickou reakci nebo přímo alergii na prach.

MOHU SE PRACHU ALESPOŇ NA NĚJAKOU DOBU ZBAVIT?
I přes to, že se prachu zbavuje poměrně těžko, na nějakou dobu přeci jen můžeme bez prachu být. Dodržujte pár zásadních rad, díky kterým bude vaše domácnost bez vyšších nánosů prachu.

1.Uklízejte pravidelně a nejlépe na mokro
Vřele doporučuji neutírat prach suchou utěrkou či hadříkem. Nikdy se totiž na tom prach neudrží. Utěrka by měla být mokrá, ale ne tolik, aby se vám z prachu nedělaly šmouhy a cucky, které budete tlačit před vámi.

2.Pravidelně a důkladně vysávejte
Jestliže máte doma koberce, zvláště pro ty platí o to víc se o vysávání a celkový úklid starat. Celoplošné koberce se již moc nedoporučují. Volte raději kusové, které můžete jednodušeji vyklepat nebo i vyprat.
Při vysávání byste měli dbát také na sedačku. Její různé záhyby jsou pro prach jak dělané, proto důraz klaďte i zde. Kdo má silnou alergii, doporučuje se spíše kožená.

3.Všechen textil perte častěji
Záclony, polštářky, deky atd. sice tvoří velmi příjemnou a útulnou atmosféru, ovšem se jedná o jednu velkou zásobu prachu v domácnosti. Jestliže se dekoračních polštářků, ať už na sedačce nebo na posteli, zbavit nechcete, pravidelně je perte. Doporučeno, stejně jako pro povlečení, je 14 dní. Nebojte se ale prát klidně i jednou týdně.

TIP: Pro alergiky je ideálním ložním prádlem z lněného materiálu. Sice si za něj připlatíte, ale litovat nebudete. Len odpuzuje prach.

4.Nezapomínejte na prach u rostlin
Pokud chcete mít opravdu dobře pročištěné a zdravé prostředí, pořiďte si do interiéru květiny, které čistí vzduch. I přes to, že oni pomáhají čistit vzduch vám, je třeba, aby i vaše rostliny dostaly tu správnou péči. Stejně jako na skříni, i na nich se usazuje spousta prachu. Je dobré jednou za čas rostliny osprchovat nebo otřít vlhkým hadříkem.
Nejlepší je například bejnamín nebo tchýnin jazyk.


Nepodceňujete pečlivý úklid ve vašich domácnostech. Trávíme doma mnoho času, tudíž je pro nás podstatné, abychom měli i čistý vzduch. 

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

 

Zdroj info: autorský článek

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.