
Jak porazit prokrastinaci
Slovo prokrastinace se mezi námi objevila tak rychle, že jsme ani my sami nezaregistrovali, že nám do slovníku přibylo nové slovo, které jsme se naučili používat v situacích, kdy se nám něco nechce, dlouho danou věc odkládáme a poslední dobou bych řekla, že se začínáme vymlouvat s tímto slovem víc a víc, i když to častokrát není ani třeba.
Prokrastinací si člověk prošel několikrát a přiznávám, že kolikrát s tím mám problém i já. Když jsem byla ve škole, častokrát jsme prokrastinaci přirovnávali k tomu, že jsme měli tolik úkolů a nutností, které jsme museli udělat, že nám z toho šla hlava kolem, a místo toho si člověk našel milion dalších věcí, které jsou mnohem příjemnější a oddaloval si tím své povinnosti. Podvědomě vždycky víme, že to jednou budeme muset stejně udělat, tak k čemu oddalovat, že? Ale známe to, lehce se říká, hůř koná.
Jsou situace a životní rozpoložení, které nám dává najevo dvě věci. Buď si člověk potřebuje dát opravdu pár minut klidu a nad ničím nepřemýšlet, tím pádem sáhne po aktivitě, u které ví, že ten klid mít vážně bude a po uplynulé době se k povinnostem zase vrátí.
Další je jednoduše lenost spojená s neustálým oddalováním povinností. Valíme před sebou milion věcí, a tento valník se každým dnem plní víc a víc. Vidíme vyčerpanost už jen při pohledu na to, proto se ještě víc ponoříme do kruhu a jedeme tímto tempem dál. Ano, jsou chvíle, kdy je toho na člověka už opravdu moc a nepřemýšlí nad tím, zkrátka už plive z posledních sil. Všechno má své hranice, ale pamatujte, že jakmile máte povinnosti, které za vás nikdo neudělá, jednou ta chvíle přijde a vy je stejně budete muset odbavit.
Důležitou částí je si uvědomit své síly a možnosti, se kterými se následně musíme naučit pracovat a také s nimi následně nakládat.
PROKRASTINACE JAKO NÁDECH
Neberte prokrastinaci jako něco špatného nebo jako výmluvy. My lidé máme častokrát potřebu vidět v různých slovech nebo činech určitou negativitu, kterou jsme se naučili od společnosti. Zkuste se na dané situace koukat realisticky. Berte svůj čas tak, když už jste opravdu vyčerpaní a tím tomu následně říkáte, že prokrastinujete, berte to jako nádech pro sebe samé. Jestliže je vyčerpanost dobře použité slovo a nezakrýváte tím lenost, dejte si chvíli pro sebe a opravdu si odpočiňte.
CO SI V TOMTO ČASE DÁT ODDYCH..?
Hodně z nás si myslí, že náš mozek a tělo je nekonečným a neunavitelným strojem, které mu slouží 24/7. Zapomínáme tělo dobře živit potřebnými látkami, nenecháme ho ani chvíli bez elektroniky, a to ani ve chvíli, kdy ležíme v posteli a tělo žádá odpočinek, ovšem opravdu ode všeho. Pamatujme na to, že je také potřeba relaxace a řádného odpočinku buď v podobě spánku nebo procházkou do přírody. Naučte se poslouchat své tělo a jeho požadavky. Jedině takhle budete společně fungovat opravdu skvěle.
VŠEHO S MÍROU
Je nutno podotknout, že si z toho někteří mohou vzít to, že jakmile budou unaveni, ihned je to známka vyčerpání a vůbec nic nezvládnou. Takhle jdete zbytečně z extrému do extrému. Na povrch přichází lenost, která se může zhoupnout v něco úplně jiného a těžce se z ní poté leze zpátky do starých kolejí. V tomto období, které teď prožíváme, nebo jsme po dobu tohoto roku prožívali, je snadné spadnout do lenosti a něco dělat. Nesmíte se nechat od svého těla ovládat a podlehnout vlivům lenosti a nechuti. Jakmile se naučíte spolupracovat s tělem, máte vyhráno. Hlavně si nepleťte lenost s prokrastinací.
Člověk se učí celý život pracovat na několika frontách. Vztahových, pracovních, vzdělávacích, ekonomických, politických, výživových, sportovních atd. Zdatností je mnoho a odvětvích ještě jednou tolik. Je potřeba ve všem najít svůj balanc, který vyhovuje právě vám a vy sami budete vědět, kam až můžete dojít, abyste nepropadli lenosti nebo naopak totálnímu vyčerpání. Hledáme se a učíme se celý život, proto dejte sami sobě čas a snažte se najít svůj balanc.
Mějte se krásně.
Vaše B.