Jak porazit prokrastinaci
Fotografie od Pedro da Silva z Unsplash

Jak porazit prokrastinaci

Rady a tipy

Slovo prokrastinace se mezi námi objevila tak rychle, že jsme ani my sami nezaregistrovali, že nám do slovníku přibylo nové slovo, které jsme se naučili používat v situacích, kdy se nám něco nechce, dlouho danou věc odkládáme a poslední dobou bych řekla, že se začínáme vymlouvat s tímto slovem víc a víc, i když to častokrát není ani třeba.

Prokrastinací si člověk prošel několikrát a přiznávám, že kolikrát s tím mám problém i já. Když jsem byla ve škole, častokrát jsme prokrastinaci přirovnávali k tomu, že jsme měli tolik úkolů a nutností, které jsme museli udělat, že nám z toho šla hlava kolem, a místo toho si člověk našel milion dalších věcí, které jsou mnohem příjemnější a oddaloval si tím své povinnosti. Podvědomě vždycky víme, že to jednou budeme muset stejně udělat, tak k čemu oddalovat, že? Ale známe to, lehce se říká, hůř koná.

Jsou situace a životní rozpoložení, které nám dává najevo dvě věci. Buď si člověk potřebuje dát opravdu pár minut klidu a nad ničím nepřemýšlet, tím pádem sáhne po aktivitě, u které ví, že ten klid mít vážně bude a po uplynulé době se k povinnostem zase vrátí.
Další je jednoduše lenost spojená s neustálým oddalováním povinností. Valíme před sebou milion věcí, a tento valník se každým dnem plní víc a víc. Vidíme vyčerpanost už jen při pohledu na to, proto se ještě víc ponoříme do kruhu a jedeme tímto tempem dál. Ano, jsou chvíle, kdy je toho na člověka už opravdu moc a nepřemýšlí nad tím, zkrátka už plive z posledních sil. Všechno má své hranice, ale pamatujte, že jakmile máte povinnosti, které za vás nikdo neudělá, jednou ta chvíle přijde a vy je stejně budete muset odbavit.

Důležitou částí je si uvědomit své síly a možnosti, se kterými se následně musíme naučit pracovat a také s nimi následně nakládat.

PROKRASTINACE JAKO NÁDECH
Neberte prokrastinaci jako něco špatného nebo jako výmluvy. My lidé máme častokrát potřebu vidět v různých slovech nebo činech určitou negativitu, kterou jsme se naučili od společnosti. Zkuste se na dané situace koukat realisticky. Berte svůj čas tak, když už jste opravdu vyčerpaní a tím tomu následně říkáte, že prokrastinujete, berte to jako nádech pro sebe samé. Jestliže je vyčerpanost dobře použité slovo a nezakrýváte tím lenost, dejte si chvíli pro sebe a opravdu si odpočiňte.

CO SI V TOMTO ČASE DÁT ODDYCH..?
Hodně z nás si myslí, že náš mozek a tělo je nekonečným a neunavitelným strojem, které mu slouží 24/7. Zapomínáme tělo dobře živit potřebnými látkami, nenecháme ho ani chvíli bez elektroniky, a to ani ve chvíli, kdy ležíme v posteli a tělo žádá odpočinek, ovšem opravdu ode všeho. Pamatujme na to, že je také potřeba relaxace a řádného odpočinku buď v podobě spánku nebo procházkou do přírody. Naučte se poslouchat své tělo a jeho požadavky. Jedině takhle budete společně fungovat opravdu skvěle.

VŠEHO S MÍROU
Je nutno podotknout, že si z toho někteří mohou vzít to, že jakmile budou unaveni, ihned je to známka vyčerpání a vůbec nic nezvládnou. Takhle jdete zbytečně z extrému do extrému. Na povrch přichází lenost, která se může zhoupnout v něco úplně jiného a těžce se z ní poté leze zpátky do starých kolejí. V tomto období, které teď prožíváme, nebo jsme po dobu tohoto roku prožívali, je snadné spadnout do lenosti a něco dělat. Nesmíte se nechat od svého těla ovládat a podlehnout vlivům lenosti a nechuti. Jakmile se naučíte spolupracovat s tělem, máte vyhráno. Hlavně si nepleťte lenost s prokrastinací.


Člověk se učí celý život pracovat na několika frontách. Vztahových, pracovních, vzdělávacích, ekonomických, politických, výživových, sportovních atd. Zdatností je mnoho a odvětvích ještě jednou tolik. Je potřeba ve všem najít svůj balanc, který vyhovuje právě vám a vy sami budete vědět, kam až můžete dojít, abyste nepropadli lenosti nebo naopak totálnímu vyčerpání. Hledáme se a učíme se celý život, proto dejte sami sobě čas a snažte se najít svůj balanc.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.