Jak naučit děti nakládat s penězi. Stačí pár triků, které fungují.
Fotografie od Annie Spratt z Unsplash

Jak naučit děti nakládat s penězi. Stačí pár triků, které fungují.

Rady a tipy

Finanční gramotnost je v našich životech velmi podstatná a důležitá věc. Kdo si nedá s touto životní etapou záležet u sebe, budou na to doplácet i vaši potomci. Je podstatné, aby vaše dítě vidělo, co a jak se s penězi dělá, k čemu slouží a že mají svou váhu, kterou je potřeba znát.

Čím dřív začnete s dětmi o financích mluvit a pustíte je do světa, je potřeba si uvědomit, že základní informace o tom, kde se peníze berou a jak s nimi zacházet, by pro vás měla být prioritní. Společně můžeme vytvořit lepší podmínky pro další generace, které nebudou tápat ve finanční gramotnosti a budou jednoznačně vědět základ pro to, aby dokázaly nejen utrácet, ale i šetřit.


PODKLADNIČKA
Prvním krokem, který přispěje k uvědomění si financí, je pokladnička. Děti budou vědět, že si za peníze mohou kupovat věci, proto i oni by měly mít místo, kam případě mohou sáhnout, aby mohly jít například na zmrzlinu bez toho, aniž byste museli jít s nimi.

KAPESNÉ OD JAKÉHO VĚKU?
Kapesné je mnohokrát hodně sporné, ale od určitého věku k tomu zkrátka patří. Dle mého názoru je rozumné dětem dávat kapesné od doby, co začnou navštěvovat základní školu. I vy sami jim tam můžete přispívat měsíčně, aby měly pocit, že i oni mají něco podobného jako vy kreditní kartu.

UČTE JE SPOŘIT, NEJLEPŠÍ PRAVIDLO 50/50 (útrata, spoření)
Když je vaše dítě ve věku, kdy nemáte zcela přehled o tom, jak se svými penězi zachází, je dobré si ještě před tímto věkem sednout a ukázat dítěti základní principy, které se týkají útrat. Je potřeba, aby si váš potomek uvědomil, že není tak snadné peníze vydělat, proto je i dobré, aby si část svého „příjmu“ v podobě kapesného rozdělil. Polovinu může utratit dle svých představ, ale tu další by měl spořit.

KUP SI, NA CO OPRAVDU MÁŠ
Dalším důsledným apelem by mělo být, že jestliže chce něco dražšího, tak si na to musí ušetřit. Různé půjčky a další problémy s tím spojené není cesta, kterou by se mělo vaše dítě dát. Jestliže ho budete učit a motivovat k tomu, aby šetřil, ušetříte nejen sobě, ale i jemu případné problémy.

MOTIVACE K DOMÁCÍM PRACÍM
Pozor na to, aby v tom nebyly pouze peníze, ale i pozitivní vztah k práci a úklidu. Není vaší povinností mu dávat peníze za to, že například vyluxuje dům nebo byt. Může v tom ale vidět motivaci k tomu, že pokud pomůže, může si například přivydělat na nový mobil. Našlapujte opatrně a snažte se dětem ukázat, že i když něco mohou dostat, stále by pomáhat v domácnosti měly i bez odměny, spíše by to měly brát jako příjemný bonus a vám tím pomohou. A nakonec i sobě do budoucna.

PODPORA V HLEDÁNÍ BRIGÁDY
Jestliže se jedná o brigádu v letních měsících nebo na nějaké dny v týdnu bez úkoru na sportování a vzdělání vašich dětí, měli byste je podporovat v tom, aby si vyzkoušely vydělávání si peněz. Stačí jedna brigáda a ihned na finance budou pohlížet s větším respektem. Ukažte jim, že jste tu pro ně v případě hledání letních brigád, protože se jim to může hodit.


Nemusíte vymýšlet a hledat různé možnosti toho, jak dítěti ukázat svět financí. Přistupujte k tomu tak, aby dítě nemělo potřebu se bát, a naopak je pozitivně motivovat. Vždy jim ukažte obě strany, jak pozitivní, tak i negativní, aby to nebraly na lehkou váhu, ale důvěřujte jim. Pak za vámi přijdou se vším, když budou potřebovat poradit. A přesně toho chceme docílit. Aby jako první šlo dítě za vámi.

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.