Jak nakládat s bezradností a na co si dávat pozor
Fotografie od Francisco Moreno z Unsplash

Jak nakládat s bezradností a na co si dávat pozor

Rady a tipy , Úvahy

Bezradnost, o čem toto slovo vlastně je? Jak si představíte bezradného člověka?


Existuje spousta synonym, která vystihují pocity bezradného člověka. Bezradný člověk je rozladěný, úzkostný, není schopen se rozhodnout, cítí se bezmocně a jakmile nechá tyto všechny volně plynout, může ho to dovést do psychické nepohody. Dá se říci, že jsme všichni prožívali určitou bezradnost v covidovém období, kdy jsme nevěděli dny ani hodiny, co a jak se bude dít.
Do tohoto stavu se dostaneme několikrát za život, ale zároveň bychom měli myslet na to, že jsou situace, kdy je naprosto zbytečné namáhat psychiku tak, že z toho budete špatní a nebudete vědět co dál. Dobré je použít v tuto chvíli i svou racionální stránku kromě emoční a podívat se na dané situace z více stran a pohledů.

Proč je fajn na chvíli zpomalit a uklidnit se?


NIKDY NEVÍTE, CO NA TO PSYCHIKA
Psychická strana lidí je velmi křehká a musí se na ni s jemností a klidem. Jsou takoví, které nerozhodí vůbec nic a jedou jednoduše dál. Pak je tu střední cesta, kdy vám není všechno jedno, ale snažíte se analyzovat, kdy je to ještě před hranou zhroucení. Ale jsou tu i takoví, kterým stačí málo a bezradnost je na světě. Jestliže je toho jednou až moc, jednoduše stačí, když na vás někdo zatroubí v autě nebo na vás zakřičí v obchodě. Spouštěč bezradnosti je většinou maličkost, která ale nese za sebou příběh. Psychiku posilujte a snažte se, abyste byli stále silnější nejen psychicky, ale i fyzicky. Pohoda a klid především, nebo ne?

NEUSTÁLÉ PŘEMÝŠLENÍ VÁM ŠKODÍ
Neustálá analýza a přemýšlení nad věcmi či problémy osobního nebo světového charakteru je důležitá, ale zároveň může nadělat více škody než užitku. Když se zamyslíte nad faktem, že mozek téměř neustále jede na 100 %, dojde vám, že není k zahození se zastavit a uvědomit si, jestli by nebylo fajn trochu zpomalit a nechat svůj mozek odpočinout. Pusťte si film, jděte ven, povídejte si s kamarády, nebo si vezměte knížku a přeneste myšlenky do jiného děje. Neustálým přemýšlením stejně mnoho nezměníte. Jestliže jste ale typ, který potřebuje přemýšlet a většinou dojde k závěru lépe, vaše volba je vždycky základ. Ovšem odpočinkem, i kdyby malým, nic nezkazíte.

JDE JEN O VÁS, O NIKOHO JINÉHO
Musíte si uvědomit, že jestliže se váš stav točí okolo vás samotných, je potřeba si uvědomit, že si můžete poslechnout kohokoliv, kdykoliv, a i si z jejich rad mnoho vzít, ale pamatujte na to, že jste to vy, kdo má finální právo na to rozhodovat co a jak bude dál. Jste to vy, kterých se to nejvíce týká a přesně proto byste měli dávat na své pocity a intuici o to více. Vždycky jste uvnitř byli, jste a budete sami, tudíž je potřeba k tomu také přistupovat. I přes rady okolí vždy dbejte na to, jak se cítíte vy sami.

 

Negativní pocity nebo situace nás vždycky stresují. Dostanou nás zase zpátky na zem a dávají nám signály, ze kterých se máme poučit a do budoucna si vzít zase kus zkušeností. Bezradnost se vždycky dá řešit, a i když se může zdát, že jste na to sami. Ano, uvnitř jste to vy, kdo by měl mít poslední slovo, ale stále máte okolo rodinu a lidi, na kterých vám záleží a rádi vám pomohou, i když se to někdy nemusí zdát. Berte to jednoduše. Jestliže tu pro ně budete vy, ti správní, kteří si to zaslouží a váží si vaší důvěry, tu pro vás budou stejně tak. Nic není neřešitelné a vždycky se najde řešení.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.