Jak na útulnou domácí knihovnu
Fotografie od Sixteen Miles Out z Unsplash

Jak na útulnou domácí knihovnu

Bydlení , Rady a tipy

PROSTOR
Zprvu je si třeba uvědomit, jak velký prostor budete potřebovat. Jestliže je vaše sbírka skromnější, mohla by vám postačit nástěnná knihovna. Pojďme ale s pravdou ven, tento článek si pravděpodobně neotevřel čtenář s krabičkou 10 knih…
Pokud svoje knížky vidíte spíše na rozměrnější plochu, zvolte spíše dřevěnou knihovnu, kam se toho vejde hojně.

DESIGN
Jestliže si potrpíte na design a chcete propojit místnost s čtecím koutkem, vsaďte na prosklené knihovny nebo čistě bílé. Budete mít nejen designovku, ale také ochráníte knížky před prachem, vaše místnost se prosvětlí a koukat na vás budou jen hřbety obálek.


JE LIBO ČTECÍ KOUTEK?
Aby vám při čtení bylo opravdu pohodlně, potřebujete kvalitní sezení. Je jen na vás, jestli sáhnete po klasickém, houpacím nebo závěsném křesle.
Mezi další level pohodlnosti patří samozřejmě klasický ušák, nebo například lenoška, kde si mezi pár stránkami můžete i zdřímnout.
Jestliže ale bojujete s místem, kdo chce, ten si pohodlné čtení udělá i z mála. Stačí vám deka, pár polštářů a čtecí doupě je na světě.

ODKLÁDACÍ PLOCHA
Bez odkládacího stolku by to nebylo to pravé čtení. Odložíte si na něj knihy, šálek s čajem nebo nějakou odpolední svačinku. A pokud zbyde prostor, jednoznačně nesmí chybět květina, vonné svíčky nebo třeba difuzér.

OSVĚTLENÍ
Pokud je to alespoň trošku možné, umístěte domácí knihovnu co nejblíže oknu. Budete mít dostatek denního světla na čtení, které je pro náš zrak přeci jen nejlepší variantou. Večerní knihomolové by se ale měli vybavit kvalitní stolní či stojací lampou.

Při jejím výběru dbejte na to, aby bylo možné se světlem libovolně točit. Platí, že čím užší stínidlo bude lampa mít, tím užší proud světla poskytne.

KLID A NOHY V TEPLE
Každý potřebujeme svého parťáka proti chladu. Aby byl váš čtecí koutek 100% útulný, přihoďte polštáře, deku a koberec. K rohové knihovně volte spíše kulatý.
Vybavte se teplými ponožkami, horkým nápojem a zima je na vás krátká.

DOPLŇKY A DEKORACE
A jak si udržovat v knihovně pořádek? Knížky si rozdělte do několika sekcí. Pomohou vám různé zarážky do knihoven, sošky, květiny či lampy. Prostor tím také oživíte a uděláte ho zase o něco zajímavější.

CO TAKHLE ČTENÍ VE VANĚ?
I čtení ve vaně si oblíbilo mnoho z nás. Skvělý tip na chvilku pro sebe je bomba do koupele, víno nebo čaj, svíčka, klid a police na vanu. Vše budete mít po ruce a doslova v suchu. Už žádné umáčené listy vás trápit nebudou a vy si tak užijete další skvělou půl hodinku.

 

Nezapomínejme na to, že abyste unikli starostem všedních dní, je třeba si na sebe udělat čas. Nejde o to, abyste za den měli všechno odškrtané ze seznamu už dopoledne. Někdy stačí šálek čaje, pár stránek vaší oblíbené knížky a svět bude zase v pořádku.

Dopřávejte si i vy ty pravé chvíle odpočinku.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.