Jak na letošní oslavu Velikonoc
Fotografie od Debby Hudson z Unsplash

Jak na letošní oslavu Velikonoc

Rady a tipy

Pamatuji si na svá studijní léta, kdy jsme se všichni těšili na alespoň jeden den volna. Velikonoce pro nás byly spíše jako vidina pouze toho volna, ale víc jsme o tom nepřemýšleli. Čím je člověk starší, tím si uvědomuje víc, a navíc se snaží i on sám zjistit. Nebudeme tu asi moc rozebírat všechny různé historické a křesťanské spojitosti, které si může každý v klidu najít sám na wikipedii nebo ostatních webových stránkách, které se zaměřují na zvyky Velikonoc.

Ráda bych, aby tento článek byl trošku odlišný než ostatní na toto téma. Jak jsem již psala, většina z nás v nich vidí spíše dny volna a klidu než něco víc, což chápu, ale letos by to mohlo vypadat trošku jinak. Času, kdy je většina z nás spíše doma a domov si užíváte možná i víc, než byste chtěli. Tím pádem se můžete těšit na volné dny, které nás čekají, ale na druhou stranu si pojďme přiblížit, jak a proč můžete Velikonoce letos pojmout.


DEKORACE JSOU VÍTÁNY
Dekorace sice nemusí být pro všechny lákavé, ale kdy jindy si můžete konečně užít a připravit velikonoční výzdobu jakou jste si přáli již dávno, ale čas vám nedovolil vyměnit víc než deset let starý věnec na dveře. A pozor! I přes zavřené obchody se dá kouzlit. Jestliže máte děti, dejte si práci, vyhledejte si různé DIY tvoření a užijte si čas strávený společně, kdy jako bonus vytvoříte krásnou dekoraci.
Kdo není na tvoření, stále jsou e-shopy nebo otevřená květinářství, kde toho seženete spoustu.

ZASAĎTE KVĚTINY A PĚSTUJTE ZELENINU
Někdo na tento druh odpočinku není, ale věřte mi, že není snad lepší pocit, než když vám jakákoliv rostlina vydrží déle než měsíc. Do květin a pěstování rajčat a paprik jsem se dala minulý rok na jaře, kdy všechno okolo Covidu začalo a musím vám říct, že jako částečná relaxace od povinností je to skvělá. Jako bonus vám květina zvelebí pokoj a z domácích vypěstovaných rajčat a paprik má člověk hned jiný požitek, když si je dá v létě ke grilování a ví, že je od semínka vypěstoval on sám a nekoupil je jen v obchodě.

NAPEČTE BERÁNKA, MAZANEC, NÁDIVKU A SPOUSTU DALŠÍHO
Ať chceme nebo ne, Velikonoce máme spojené s různými tradičními pokrmy. Jestliže máte chuť a náladu na to si letos udělat radost a utvrdit se v tom, jak jste dobří kuchtíci, najděte domácí nebo internetové recepty a dejte se do pečení! Nabídnout vám můžu již vydanou nádivku, která vás dozajista dostane do kolen. Najdete ji u mě na blogu mezi recepty a zaručuji vám, že budete péct minimálně dvě! Na další velikonoční chuťovky se můžete těšit!

VZPOMEŇTE SI NA SVÉ ZESNULÉ
I na tento zvyk bychom neměli zapomínat. Přeci jen to jsou také svátky především spojené s křesťanstvím, proto vám neudělá nic, když vezmete svíčku a jako poděkování a vzpomínku na zesnulé půjdete zapálit svíčku na hřbitov.

UKLIĎTE SI DOMA TAK, AŤ SE CÍTÍTE DOBŘE
Základem šťastného domova je údajně láska, podpora, jídlo a čisté prostředí. Zkrátka takové prostředí, ve kterém se budete cítit dobře. Každý z nás máme různé pohledy na věci a situace, proto se zaměřte na to, aby vám bylo primárně pohodlně hlavně vy!
Není špatné si tento zvyk spojit s jarním úklidem, kdy vyčistíte nejen okna, ale i vzduch a skříně od toho, co opravdu už potřebovat nebudete. I když se vám nebude chtít do těchto aktivit, vzpomeňte si například na pocit po cvičení, kdy jsou ve vás doslova nality endorfiny a cítíte se skvěle. Přesně takhle se budete cítit, když uvidíte, jak krásně uklizeno máte kam se podíváte.

UŽIJTE SI HOVORY SE SVÝMI BLÍZKÝMI
Asi všichni víme, že tento rok bude trošku jiný, než na který jsme zvyklí, zvlášť o Velikonocích. Velké oslavy a setkávání se asi pořádat zcela nebudou, ale co si takhle zavolat alespoň na chvíli s těmi, které máte rádi? Využijte volný den k tomu udělat někomu radost. Stačí pár minut a úsměv na tváři máte stejně i přes volání na dálku.

Doba není snadná pro nikoho z nás, proto se tento rok zaměřme na období Velikonoc trošku jinak. Dbejme na pohodu, klid a kvalitně a odpočinkově strávený čas. Užijme si každou minutu s našimi blízkými a neřešme zbytečnosti, protože ve finále o nic nejde. Velikonoce si upravme podle potřeb a nutností, ve kterých se nyní nacházíme, ale i přes to si udělejte tyto volné dny tak, abyste z nich měli radost a zároveň ji můžete udělat i někomu dalšímu.

Užívejte si přicházející jaro, které v nás vzbouzí příjemné pocity a využijme je proto naplno. Vezměte si ranní kávu nebo čaj společně s čerstvě upečeným mazancem či beránkem a sluňte se. Zhluboka se nadechněte a uvědomte si, jak šťastní jste, že můžete být na čerstvém vzduchu a zkrátka mějte radost z maličkostí, které vám život přináší.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.