Jak lépe hospodařit s časem
Fotografie od Aron Visuals z Unsplash

Jak lépe hospodařit s časem

Rady a tipy

Naučit se dobře hospodařit s penězi je trať i na celý život. To samé platí i o hospodaření s časem. Jakmile se ale stanete pánem svého času a budete mít všechno dobře rozvržené, usnadní vám to život ve všech směrech. Jedině v tu chvíli budete mít rovnováhu mezi povinnostmi a aktivitami, které vás baví. Budete lépe fungovat nejen v práci, ale i v dalších odvětvích života. A jako bonus snížíte svůj stresový hormon a budete se cítit líp.

Chce to disciplínu a trpělivost. Potrvá to sice déle, ale stojí to za to. Jak tedy zapracovat na zlepšení řízení svého času?

Uspořádejte si pracovní prostor
Čistý stůl je základem úspěšného dne. Pod tuto větu bych se mohla podepsat. Čistý a uklizený stůl je pro mě základ. Jakmile začnete stůl okolo sebe zastavovat a zbyde vám prostor leda na lokty, věřte mi, že tohle dlouhodobě nepůjde. Nepořádek v pracovním prostředí negativně ovlivňuje nejen psychiku, ale také produktivitu. Věnujte v neděli pár minut úklidu pracovního prostoru. Užijte si to, berte to jako osobní hygienu na další týden. Není nic lepšího než si sednout k uklizenému stolu.

Plánujte
Na začátku každého dne si najděte pár minut pro seznam úkolu na daný den nebo týden. Já osobně si k tomuto seznamu sednu po snídani než začínám pracovat. Plánování vám pomůže se soustředit na správnou organizaci jednotlivých úkolů. Jakmile si zvyknete na denní plány, zkuste postupně i týdenní. Kdo je už více znalý, může rovnou začít s týdenními, jak jsem psala na začátku. Je zcela na vás, jak si tento plánovací kalendář chcete vést. Můžete využít aplikace v telefonu nebo klasické tištěné diáře. Existují také týdenní plánovací bloky, které já osobně mám nejradši. Máte to na očích, můžete barvit, zaškrtávat apod. Zvolte si ale podle sebe, co vám vyhovuje, jedině tak u toho vydržíte.

Mějte jasné cíle
Definujte si jasné cíle v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. I díky tomu se vám bude líp soustředit na ty nejdůležitější úkoly, které musíte odbavit. Všichni známe prokrastinaci, proto je fajn si to jasně definovat, aby vás to neodrazovalo dělat všechno možné, jen ne to, co opravdu potřebujete udělat.

Eliminujte rušivé prvky
Snažte se přijít na to, co vás nejvíce rozptyluje. Mobil? Sociální sítě? Hluk? Zkuste následně minimalizovat nebo, pokud to jde, úplně odstranit všechny rušivé prvky.

Řízení času
Existuje spousta strategií, které pomáhají zvýšit naši efektivitu. Mně osobně nejvíc vyhovuje forma bloků. Například se věnuji 30-40 minut intenzivní práci a pak si dám třeba 15 minut odpočinku, kdy si dělám doslova co chci. Když přestávky vypustíte, začne se vám chtít spát, jste utlumení a vaše efektivita klesá. Jestliže chcete svůj čas přes den využívat kvalitně, vyzkoušejte, jaké časové bloky vám vyhovují nejvíc. Můžete zkusit i 20 minut soustředění, 5 minut pauza nebo si to nakombinovat dle svého. Myslete ale na to, že to děláte pro sebe a svoje duševní i fyzické zdraví.

Naučte se říkat ne
Nemáte povinnost přijmout všechny úkoly, které se k vám dostanou. Naučte se je posuzovat podle priorit a odmítnout ty, které neodpovídají vašim cílům a povinnostem.

Starejte se o sebe
Vždycky byste měli myslet na své zdraví a pohodu. Zaměřte se na to, jestli máte dostatek spánku, kvalitní stravu a dostatek přirozeného pohybu. Tyto 3 základní úlohy zvyšují vaši energii a koncentraci. Zařaďte také do svého denního plánu alespoň 1 aktivitu, která vás baví. Dělání věcí, které nás baví, zlepšuje soustředění a podporuje harmonii mezi prací a volným časem.

 

Čas je sice občas nepřítel, ale zkusme to právě tentokrát změnit a podívat se na něj trošku z pozitivního pohledu. Nepřítele jsme si z něho udělali častokrát sami, protože nejsme schopni si dopředu plánovat a pak jsme z toho nesví a nespokojení. Zaměřte se na sebe a na svůj čas. Upřednostňujte to, co chcete stihnout a udělat primárně vy. Pamatujte ale i na to, že týden je dost dlouhý na to, abyste si své povinnosti rozdělili, nemusíte všechno stihnout v pondělí.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.