Jak jít spát s čistou a klidnou hlavou
Fotografie od bruce mars z Unsplash

Jak jít spát s čistou a klidnou hlavou

Rady a tipy

Ležíte v posteli, hodiny postupně plynou a vy stále ne a ne zabrat. Povinnosti vám létají jedna za druhou a vy byste se nejraději zvedli a šli vše dodělat, abyste mohli v klidu usnout. Jenže ani poté by se nic nezměnilo. Proč? Přišly by další. A pak zase, až by se rozednívalo a vy byste museli vstávat do práce.

Je potřeba si uvědomit, že každý den má 24 hodin a je opravdu jedno, jestli budete pracovat ve dne nebo v noci. Den tím stejně nenatáhnete a ve finále se akorát oddalujete od režimu, který vaše tělo potřebuje.

Spánek a relaxace je pro tělo a mysl důležitou součástí hygieny, kterou by člověk měl provozovat doopravdy každý den. Starosti jsou a budou vždycky, ovšem tahat si je do prostředí, kde máte být v klidu a nejvíc si odpočinout, je opravdu špatně. Jak si navyknout na rutinu, která by vám mohla pomoci v tom, abyste si nastavili ten správný směr v sekci odpočinku?

SPRCHA 1-2 HODINY PŘED SPANÍM
Zkuste nechodit do sprchy na poslední chvíli těsně před vnikem do postele. Zaměřte se na to, abyste chodili minimálně 1-2 hodiny před spaním. Zaprvé smyjete veškeré starosti a tíhu z celého dne, a jako bonus bude mít vaše tělo pár hodin na to, aby se dostalo do fáze relaxu a ne dostihů.

VYVĚTRAT
Větrat se nikomu nechce v zimních měsících. Příjemně jste si zatopili, vůně svíčky pohltila celý pokoj a teď větrat? Ani náhodou. Chyba. Ať už jste na home office nebo celý den v pokoji nikdo není, věnujte tomuto bodu velkou pozornost a vyvětrejte si alespoň na 10 před spaním každý den!

NESLEDOVAT SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Neustálé kontrolování světa není nic pro klidný spánek. Nosíme celé dny všechno v hlavě a večer je od toho, abychom se od toho alespoň na pár hodin oprostili. Hodina před spaním by měla být věnována pouze klidu a odpočinku, tudíž ideálem je vzít knihu a zpomalit, bez rozptylování.

ODDYCHOVÁ KNIHA NEBO FILM
Kniha nebo film jsou příjemnou oddychovou aktivitou, kterou můžete zařadit do vašeho relaxačního času. Volte spíše klidnější témata a vyhněte se nejlépe hororům a lekavým scénám.

POVÍDÁNÍ SI S BLÍZKÝM ČLOVĚKEM
Jestliže máte okolo sebe rodinu, kamaráda nebo partnera, můžete věnovat svůj volný čas právě komunikaci s nimi. Jaký jste měli den nebo naopak navodit téma na zcela jinou vlnu, kde víte, že se zasmějete nebo vypnete hlavu.

PROCHÁZKA/CVIČENÍ
Jestliže vám dělá pohyb dobře na vyčištění hlavy, tím pádem je to další možnost relaxování a zachování klidné hlavy. Nemusíte ze sebe strhat kůži, bohatě bude stačit, když se kousek půjdete projít nebo si dáte příjemnou půl hodinku domácího cvičení.

VYŘÍDIT VEŠKERÉ ZÁTĚŽOVÉ POVINNOSTI
I takové dny jsou. Jestli i vy máte zrovna týden, kdy se práce jen hrne, dejte si přesčas a dokončete vše, na co musíte neustále myslet. Hoří vám v práci termín odevzdání? Raději to dokončete. Když to necháte na další den, noc bude stejně nenaplněná, protože budete spát málo a neustále se budete probouzet. Vyřiďte si tudíž veškeré povinnosti, které vás tíží, a jděte spát, jestli to jde, s čistým štítem.

OD 20-21h VEČER MÍT NAPROSTÝ KLID
20. hodina večerní znamená jedno, začínat se připravovat na noc a postupně ukončovat pracovní a další náročné aktivity. I když se může stávat, že se vám večer pracuje dobře a uděláte toho paradoxně mnohem více než celý den, dobře. Jednou za čas to může být příjemná změna, ale pamatujte na to, že by to nemělo být pravidlem. Zkuste si párkrát do týdne dát i vy, pracanti, klidnější a odpočinkovější večer. Uvidíte sami, jak vaše noc bude o dost klidnější a ráno se budete cítit více odpočatí.

 

Mít plán a držet se ho je někdy extrémně náročné a častokrát u toho moc dlouho nevydržíme. Je ale fajn najet na něco nového, na co nejsme zcela zvyklí nebo nám dělá problém. Odpočinek a relaxaci máme spojené s dovolenou, kterou si za normálních okolností můžeme dovolit jednou za rok v letních měsících. A přesně to je ten důvod, proč bychom se měli zamyslet nad každodenním režimem, který máme zajetý, a tak nějak nám (ne)vyhovuje.

Zkuste si tento týden uspořádat tak, abyste věděli, kdy máte pracovní dobu a kdy je čas na to dát svému tělu zasloužený odpočinek a klid.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.