Jak jednoduše ozdobit velikonoční vajíčka
Fotografie od Bianca Ackermann z Unsplash

Jak jednoduše ozdobit velikonoční vajíčka

Rady a tipy

Při malování vajíček možná uděláte trošku nepořádku, ale za výsledek to jednoznačně stojí. Nemusíte být kreativcem a umělcem, aby vaše vajíčka vypadala hezky, stačí si jen vybrat tu správnou techniku, která vám bude sedět nejvíce. Sepsala jsem vám pár technik, které používáme my, tak doufám, že si některou z nich zkusíte i vy, jestliže ji ještě neznáte. Klasický pytlíček s barvami si umí v obchodě koupit každý, ale zkuste na to jít pomocí různých triků a věcí, které máte určitě doma.

Nezapomeňte před jakýmkoliv zdobení vejce řádně vyfouknout a zbavit octem mastnoty, aby vám na nich vaše zdobení drželo.


VOSK
Malování voskem je sice jedno z náročnějších, ale i tak se dá trošku zlehčit, abychom ho mohli zkusit všichni bez tréninku.
Co mít po ruce: Stačí mít lžíci, svíčku, voskovky a tužku, kterou nebudete postrádat.

Dejte nad plamen lžíci, do které vložte na rozpuštění vosk. Do rozpuštěného vosku namočte konec špendlíku na tužce a následně nakreslete motiv na vajíčko. Kreativitě se meze nekladou, tudíž můžete kreslit tečky, čárky, cokoliv vás napadne. Jen pracujte rychleji, aby vám vosk moc nezatvrdl. Případně rozpusťte opět znovu.

UBROUSKOVÁ TECHNIKA
Ubrousků s motivy je spousta, zvlášť na Vánoce a Velikonoce. Kupte si takové, které se vám líbí a pojďme na to.
Můžete zde použít jak vyfouklá, tak i uvařená vajíčka. V případě, že byste šli do zdobení vařených, dávejte pozor a kupte si lepidlo Herkules, které je vhodné pro styk s potravinami.

Co mít po ruce: Speciální lepidlo nebo stačí Herkules, jen vyberte podle vhodnosti, viz. text výše, dále stačí štětec a samozřejmě vámi vybrané ubrousky.

Herkules si nařeďte s vodou (1:1) a důkladně v misce promíchejte. Oddělte si vrchní vrstvu ubrousku a vystřihněte si kus, který chcete použít. Přiložte motiv k vajíčku a jemně ho přetřete štětcem s lepidlem. Lehce tupujte nahoru a dolu, aby se vám motiv vyrovnal a následně nechte zaschnout.

STŘÍKANÁ VAJÍČKA
Jedna z nejsnazších zdobení, kterou můžete na Velikonoce použít. Chce to jen trochu barvy, dostatek nervů na následné uklízení a máte v podstatě hotovo.

Co mít po ruce: Starý kartáček, zředěná akrylová barva, gumové rukavice.

Lehce namočte kartáček do barvy a nastříkejte na vajíčko tak, že budete přejíždět prstem po kartáčku. Vznikne vám stříkané vajíčko, které bude vypadat skvěle. Můžete barvy kombinovat a udělat různobarevné.

FIXY
Neohraná klasika, která to jistí. I když si myslíte, že k tomuto zdobení potřebujete uměleckého ducha, nebojte. Jakmile si najdete motiv, který zvládnete, nemáte se čeho obávat. Tečkujte, křížkujte, kreslete, jak se vám zlíbí.

Co mít po ruce: Vajíčko, permanentní fixy jakékoliv barvy.

Motiv si můžete předkreslit bokem a následně ho obkreslit na vajíčko. Případně můžete předkreslovat rovnou na vajíčko pomocí pastelky a následně obtáhnete fixou.

LAK NA NEHTY
I tento druh zdobení je velmi populární. Stačí vybrat pár ze šuplíku a můžete vesele malovat.

Co mít po ruce: Laky na nehty různých barev.

Díky lakům na nehty si můžete vybarvit cokoliv. Jestliže máte doma hojně barev, nebojte se vajíčka řádně ozdobit, ať se v ošatce vyjímají.

 

Zdobit můžete opravdu čímkoliv. Dejte jen pozor na to, abyste u většiny volili spíše vyfouklé vajíčko místo toho vařeného. Případně si jich udělejte více, ale na dekoraci jsou lepší vyfouklá. Můžete zkusit i tradiční pokrývání samolepkami nebo například sáhnout po barvení pomocí cibule, kávy nebo třeba kari a kurkumy. Vajíčka se krásně obarví a uvidíte sami, jaký úspěch sklidí stejně tak.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.