Hlava vs. Emoce
Fotografie od Barbora Benešová

Hlava vs. Emoce

Rady a tipy , Úvahy

Celý život se něco učíme. Jak chodit, mluvit, naslouchat, vnímat, vzdělávat se. Je toho tolik, že ani nemáme čas na to se nad tím vůbec zamyslet, jak úžasné bytosti jsme. Umíme tolik věcí, ale přitom nám to nepřijde stále dostačující. Máme tendenci se hnát za úspěchem a uznáním, jenže někdy by stačilo uznat sám sebe a blízké jako dar. 

Vzhledem ke zkouškám a náročným situacím v životě je potřeba, abychom se uměli postavit sami za sebe, pracovat na sobě, a hlavně se nesložit. Znáte přísloví --> Když nejde o život, jde o nic. Někdy vám určité situace přijdou jako že o život jde, ale tohle si namlouvá sám člověk. Máme tendenci všechno dramatizovat a zveličovat, a zde vidíme jasný příklad. Musíme přemýšlet, ne všechno jde řešit skrz emoce. Já osobně mám často problém vidět věci více neutrálně. Jsem dost emočně založený člověk, proto i tahle část je pro mě něco, co se musím stále učit a na čem zapracovat. A vidíte, jsme u toho. Člověk nemá klid. :-D Učíme se stále a někdy i znova. Důležité je koukat na to jak emotivně, tak i racionálně. 

Určitě znáte obrázky typu, kde se mozek "bije" se srdcem a my vždycky přemýšlíme nad tím, kdo má na nás vlastně větší vliv, a komu bychom měli dát na konci přednost. Většinou získají body emoce. Ať chceme nebo ne, téměř pokaždé podlehneme. Hněv, pláč, smích, emoce nad námi tu moc mají. 
Často si kladu otázku, co by se stalo, kdyby lidem byly emoce odebrány. Jak by to vypadalo? Žádné polibky, projevy citů, nic. Tím pádem by byl na světě asi mír a klid? Nikdo by se navzájem nenáviděl a nezáviděl, protože by to neuměli. Když by se někdo ženil/vdával, nebo zemřel, nic by to s námi neudělalo. Komedie a vtipy by byly nepochopeny. Dokážeme si svět představit takhle suchý a nicotný? 

Bereme tolik věcí jako samožřejmost, že ani nepřemýšlíme, jak jsou pro nás emoce důležité. Měli bychom v mobilech emotikony, ale nevěděli bychom o co jde, k čemu jsou. Nerada bych žila v takové době, proto bych ráda nakousla další věc, na kterou se také dost často zapomíná. 

Osobní kontakt. 

Ještě nedávno jsme měli možností, že jsme si ani nevšímali, kolik toho okolo nás lítá. My, jakožto skupina pomalu zapomínající oční kontakt, jsme nyní dostali lekci, která, doufám, napraví to, co tu bylo po dlouhá léta velkým zlozvykem. Místo venkovního života jsme byli stále doma, nebo nejlépe zavřeni před vším. Teď máme šanci si zkusit realitu, která nás bavila občas, ovšem ve které musíme být nyní denně a možnosti máme téměř mizivé. Tato situace je tragickým dopadem nás lidí. Neumíme pracovat jinak, než rychle a zapomínáme na to, co se děje kolem. Co bychom teď dali za nějaký koncert či grilování s přáteli v těchto krásných jarních dní. 

Jak se ale říká, všechno zlé je k něčemu dobré a já proto věřím, že se všichni z této situace ponaučíme, a naopak se naučíme zapojit to, co jsme dost často vypojovali. HLAVU. A nejlépe se naučit propojovat s EMOCEMI. Využijte této doby, pracujte na sobě a těště se na lepší, více svobodnější dny a měsíce, které jsou, doufejme, před námi. 
Nic není ztraceno, jestliže se my lidé umíme učit a pečovat. Tudíž že pracuje jak hlava, tak emoce. Hlavou se učíš, emocemi pomáháš, pečuješ, miluješ,... A díky tomu můžeme všichni žít a cítit se lépe. Berte na vědomí, že finance, stres, deprese, neklid, to vám radostnou emoci nepřinese a hlavu budete mít akorát zbytečně přetíženou. 

Zdravá mysl = zdravý život 

Důležitá věc je ale potřeba zmínit. Spolupráce je jedna věc, ovšem lezení si do zelí je věci druhá. Vzpomeňte si na jeden prostý příklad. Líbí se vám kabát, boty, nový typ telefonu. V tomto případě je důležitá spolupráce. Emoce vám říkají, ať ho čapnete a jdete k pokladně, ale měla by se také ozvat hlava, jestli  to, s čím míříte do fronty má smysl kupovat. Přeci jen, nemám těch kabátů na jaro doma dost? Když mi funguje telefon, potřebuju nejnovější model? Pokud to opravdu potřebujete, není problém, jestli to není na úkor vaší zálohy na plyn nebo vodu. Neříkám, že si člověk nemá dělat radosti, to vůbec ne, ale vždycky se snažte vyhodnotit dané situace, ať se vám z toho nevyklubou problémy. 
Ne všechno zvládne hlava, stejně tak i emoce. Musí to mít rovnováhu, jako cokoliv v životě. 

Všeho s mírou. Nikdy nemá být nic na úkor něčeho dalšího, to si pamatujte. Vždycky si dejte hranice, za které už nepůjdete. Mějte na paměti, že je to vždy o nás lidech. Když my budeme chtít, budeme na sebe hodní a upřímní všichni. Jestli budeme chtít být zlí, moc daleko to jako společnost nedotáhneme. Dbejme na to, co můžeme vylepšit a mít tak lepší žití. A tím začněte u sebe, v hlavě a emocích. 


,,Je shola zbytečné se ptát, má-li život smysl či ne. Má takový smysl, jaký mu dáme." - Seneca 


Mějte se krásně! 

Vaše B. 

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.