Etický kodex společnosti aneb univerzální příručka pro život
Fotografie od Chang Duong z Unsplash

Etický kodex společnosti aneb univerzální příručka pro život

Rady a tipy , Úvahy

Sociální a emoční inteligence jsou dle mého názoru jedny z nejdůležitějších disciplín v životě, které bychom měli stále budovat a prohlubovat. Snadno člověk spadne do pasti zla, kdy ani neví co povídá a jak se správně vlastně chovat a jednat s lidmi. Etický kodex společnosti může mít firma, škola, rodina, kdokoliv. Důležité je se s tímto kodexem alespoň částečně shodovat, abyste podle něj mohli žít a plnit jeho obsah. Co vy, máte nějaké zásady, které v životě plníte nebo se snažíte je do něj vpracovávat? Já ano…

BUĎ LASKAVÝ
Laskavých slov a činů není nikdy dost. Článků ohledně laskavosti vzniklo jistě mnoho, i já sama jsem zastáncem a tvůrcem toho, aby laskavost nebyla jen v pohádkách, ale i v reálném světě. Jakmile začnete být laskavý vy sám, lidí okolo bude víc a víc.

BUĎ VĚRNÝ
Věrnost je častokrát v dnešních dnech bráno jako sprosté slovo, které je hanba vyslovit. Nemyslím si, že by se svět dostal do bodu, kdy věrnost pro něj nebude nic znamenat. Naopak si vážím těch, kteří dokážou být věrní a svou věrnost dávají důkladně najevo.

JDI ZA SVÝM SNEM
Plnit si své sny je velkou a podstatnou částí našich životů. Sny jsou proto, aby se plnily, nebo snad ne? Stále si něco přejeme, ať už věříte v čas 11:11, padající hvězdu, sfouknutou řasu, cokoliv. Nedejte se odbít pouze tím, že budete snít. Žijte svůj sen. Máte jedinečnou šanci být člověkem a své touhy si splnit. Všechno jde, stačí tomu obětovat čas a jít si za tím.

DĚLEJ VĚCI SPRÁVNĚ A POCTIVĚ
S poctivostí nejdál dojdeš, říkaly mi vždycky babičky. Je bohužel smutné, že mnohdy tomu realita neodpovídá, jak by měla, ale i přes to, co se kolem nás děje a často se ani nestačíme divit, jak někdo může něco tak hrozného udělat, ale projde mu to, stejně bychom se neměli vzdávat toho, že poctivost je ztracená. Naopak je nejvyšší čas ukázat a vrátit svět tam, kde vždycky byl a měl své správné hodnoty.

ZBYTEČNĚ NEZÁVIĎ, NAOPAK PŘEJ
Každý den se potýkáme se závistí a následnou nenávistí, ze které se rodí akorát rozepře a špatné vztahy. Koloběh se opakuje a my ne a ne se poučit. Ano, můžete závidět, ale v tom lepším světle. Jestliže někdo má něco, co chcete vy, uvědomte si, že musel ujít stejně náročnou cestu, ale nebál se, jako třeba vy. Všechno je ve vás a jestli něco chcete, zabojujte. Jedině tak nebudete muset závidět, protože to samé můžete mít i vy.

BUĎ SPOLEHLIVÝ
Miluji lidi, na které je spoleh. Dělá mi radost, že nemusím všechno zvládnou sama a je vedle mě někdo, kdo mi s tím pomůže. Takových lidí je dost málo a říct, že se na tebe můžu spolehnout je asi dnes ten největší kompliment, který člověk může dostat. Protože být spolehlivý se málokdy naučíte, na tom musíte buď velmi tvrdě pracovat nebo se s tím zkrátka narodíte.

POMÁHEJ
Pomoc je vždycky to, co se bude cenit. Dokázat natáhnout pomocnou ruku a opravdu člověku být nápomocný chce odvahu, dobré srdce, a hlavně vidinu toho, že to děláte pro dobrou věc. Děláte to pro druhé, ale svým způsobem i pro sebe. Stáváte se lepším a lidé si vás budou pamatovat.

DĚLEJ, CO TĚ BAVÍ
Jestliže si najdete práci, školu, koníček nebo sport, který vás baví, jděte si za tím a opravdu nedovolte ničemu a nikomu, aby vás v tom čímkoliv omezoval nebo byste si to nechali vyvést ze života. Ten, kdo má v životě pro co žít a baví ho to tak moc, že to dělá každý den alespoň chvíli a s radostí, je to oáza, kterou každému doporučuji. Sama teď sedím venku, píšu tento článek a říkám si, jak moc mě to baví. Jak mám ráda to, co dělám a vím, proč to dělám…protože mě to prostě baví.

UČ SE BÝT VŽDYCKY LEPŠÍM
Vždycky jde být lepším člověkem. Vždycky je na čem pracovat a přesně proto bychom nikdy neměli zakrnět na jednom místě a nic se sebou nedělat. Jsou chvíle, kdy nemáme náladu, je nám na nic, ale stále bychom neměli zapomínat na fakt, že ať se děje, co se děje, vždycky se poučte a příště v dané chvíli buďte lepší. Posunete se sami dál.

DŮVĚŘUJ, ALE PROVĚŘUJ
Je smutné, že zrovna tohle sem musím zahrnout, ale je to tak. Důvěřuj, ale prověřuj. Často se napálíme a zcela zbytečně jen proto, že jsme bezmezně věřili někomu, koho jsme považovali za blízkého. Důvěra je velmi podstatná, ale zapojte svůj šestý smysl a uvědomte si, kdo je opravdu ten, komu můžete věřit a naopak.

BUĎ ČLOVĚKEM, KTERÉHO BYS CHTĚL V ŽIVOTĚ MÍT ZA NEJLEPŠÍHO PŘÍTELE
Stoupněte si před zrcadlo, podívejte se na sebe a zeptejte se sami sebe, jestli tu osobu, která se vám v zrcadle odráží, byste chtěli za svého nejlepšího přítele. Jestli ano, jste na dobré cestě. Jestli ne, zkuste se nad sebou zamyslet a změňte věci, které se vám nelíbí a v životě byste u jiných nechtěli. Tak proč je pěstovat u sebe?

NELŽI SOBĚ ANI OSTATNÍM
Lhát se jednoduše nemá. Ať jste v jakékoliv životní situaci, lhaním nikdy nikdo nic nevyřešil, naopak vše bylo ještě stokrát horší. Vzpomeňte si na stovky filmů, knížek, pohádek, vždycky s sebou nesou poučení či životní příběh. Lež sice chvíli vítězit může, ale nikdy není ta, co nakonec vyhrává.

NEUTÍKEJ PŘED PROBLÉMY
Jestliže se do problémů někdy dostanete, nikdy není východiskem utíkat nebo řešit jeden problém druhým, a častokrát mnohem horším. Problémy jsou od toho, aby se řešily, proto seberte své síly a uvědomte si, že každý problém má své řešení.

LÁSKU DÁVEJ, NÁSLEDNĚ TI BUDE OPĚTOVÁNA
Láska by nikdy neměla být jednosměrná. Naučme se jedno zásadní pravidlo a to takové, že jestli chcete lásku, musíte se ji naučit dávat, aby vám následně mohla být opětována. Malérem vždycky bývá jednosměrná láska, která vede vždycky do bolestí a trápení. Jestliže ale čekáte, že vás bude neustále někdo milovat a vy pro to nebudete muset nic dělat, začínáte se pohybovat na dosti špatné cestě, ze které jednoho dne dojdete do slepé ulice a těžce se vám z ní bude dostávat.

BUĎ TO STÁLE TY
Přetvářky a intriky možná fungují v reality show, kde to baví sledující, ale ne v životě. Můžete mít tisíc tváří, ale budete moci ještě po čase najít tu svou vlastní? Nemáte se za co stydět, buďte takoví, jací doopravdy jste a věřte mi, že lidi se stejnými cíli a povahou najdete jednodušeji, než kdybyste byli mezi někým, kde se vůbec necítíte dobře jenom proto, že jste se přetvařovali. Buďte to a zůstaňte to hlavně vy!


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.