Důvody, proč milovat podzim aneb jak si babí léto správně užít
Fotografie od Alisa Anton z Unsplash

Důvody, proč milovat podzim aneb jak si babí léto správně užít

Rady a tipy , Úvahy

Jako malá jsem vždycky milovala podzim a jaro. Líbilo se mi, že se jedná o dvě roční období, která jsou sice neutrální, ale strašně důležitá. Jaro nás vítá svou svěžestí ve vzduchu, rodí se mláďata, všechno kvete a my už odpočítáváme dny do našeho vysněného léta plného slunce a radosti. Podzim je spíše opakem, kdy nás upozorňuje sama příroda, že je na čase si po celém roce odpočinout. I přes to, že se pomalu ukládá ke spánku, zanechává za sebou stopy, za které ho já osobně miluji. Jsou dny, které jsou pochmurné a hůře se vstává, ale pak vysvitne sluníčko na ty krásně zbarvené listy, že i největšímu odpůrci podzimu se podlomí nohy. Vezměte si horkou čokoládu do ruky, okolo krku si omotejte vaši oblíbenou šálu a pojďte se mnou najít krásy v podzimu.

 

ČAJ
I když se snažím přijít na chuť dobré kávě, stále u mě převažuje čaj. Miluji, že si mezi nimi mohu neustále vybírat a pokaždé najdu chuť, kterou jsem ještě neochutnala. Ranní, odpolední nebo večerní? Je mi to jedno. Čaj mám spojený s útulností a můj den začínám vždy se zeleným čajem, který chutná skvěle vždycky.

SVÍČKY
Co by to byl podzim bez svíček. Kdo je stejný milovník jako já, jistě ví, že přichází sezóna svíček. Zapaluji svíčky po celém domě jen proto, abych navodila příjemnou atmosféru a cítila se dobře. V létě rozsvítit svíčku můžeme taky, ale přeci jen to nemá tu správnou atmosféru. Leda jestli nezapalujete svíčku proti komárům při grilování, tam to svou atmosféru v podobně bzučení všude kolem jistě má.

DEKY, ŠÁLY, TERMOSKY
Moje kombinace, na kterou nedám dopustit. Deky večer při sledování vašeho oblíbeného pořadu, šály při cestách do školy nebo práce a samozřejmě nesmí chybět moje oblíbená termoska na čaj nebo na kakao. Jsou věci, které máme spojené s různým obdobím, ale co dělá podzim jedinečný, tak jsou to jemné, hebké a zimovzdorné produkty.

RANNÍ VZDUCH
I přes to, že rána už nejsou taková, na jaká jsme zvyklí v létě, kdy teploty dosahují 20 stupňů, stále ranní vzduch má své. Podzimní rána jsou sice chladnější, ale přes to se mi na nich líbí fakt, že se v klidu můžete nadechnout čerstvého vzduchu, který nás alespoň probudí. Navíc další bonus pro alergiky, konečně nás opouští neustálé pšikání!

DÝNĚ
Co by to bylo za podzim bez dýně. Ať ji použijete na přípravu pokrmů nebo na pořádně strašidelnou ozdobu zahrady, neměla by v našem podzimním repertoáru chybět. Vyřezávání dýně je moje každoroční terapie a svým způsobem i tradice, která se podobá vánočnímu pečení cukroví.

BAREVNOST PŘÍRODY
Nikdy mě nepřestane fascinovat, co příroda dokáže za zázraky. Při příchodu podzimu si vždycky vzpomenu na naši každoroční cestu do Jihlavy, kdy při jízdě po dálnici míjíme miliony stromů a žasneme, co příroda dokáže vykouzlit za krásy. Neustále se nám tento krásný jev opakuje, ale i přes to se tohoto pohledu nikdy nenabažíte tak, aby vás to omrzelo. Každý rok koukáte stejně fascinovaně.

TEPLÉ KOUPELE
Teplá vana je něco, čemu já říkám podzimní a zimní terapie. Nakoupím, nebo dostanu, několik různých koulí do koupele a jednoduše mě večer neuvidíte. Užívám si ten pocit, kdy si můžu relaxovat a užít si teplou vodu okolo se všemi vůněmi a bublinami. Nad ničím nepřemýšlím, jen si dopřávám to, co tělu dlužím. A teplá vana je nejlepší splacení dluhů.

HORKÁ ČOKOLÁDA
Kakao nebo horká čokoláda, typický náznak, že se podzim blíží. Je fajn mezi čajem proložit i něco za odměnu, a osobně si myslím, že horká čokoláda je jasný výherce této ankety.

POLÉVKY VŠEHO DRUHU
Milovník polévek si najde vždycky své. Všechny druhy krémových polévek je moje obsese po celý podzim. Vymýšlíme různé polévky, protože nejen že zahřejí, ale i dostatečně nasytí na to, abyste své hladové a prochladnuté zimní tělo řádně prohřáli.

VÍKENDY DOMA
Celé léto je ve znamení poznávání a cestování po různých koutech světa. I když vám to teď může chybět, není nad to si užít svého volného času doma. Zútulněte si svoje hnízdečko a naučte se domu těšit za každou cenu. Berte ho jako své útočiště, které se mění spolu s ročním obdobím. Je fajn přijít domu, vzít si na sebe teplou mikinu, uvařit něco dobrého k jídlu, dát si k němu hrnek čaje a při zapálené svíčce sledovat váš oblíbený film.

ČAS NA SEBE
Kdy jindy se věnovat více sami sobě, než v tomto počasí? Neustále se na něco vymlouváme, stále hledáme důvody, proč ne a proč naopak tohle ano, ale ve finále jsme v jednom kruhu. Naučme se efektivně využívat tento čas k tomu, abychom sebe posouvali o něco dál a tím i naše možnosti a schopnosti. Chcete se naučit nový jazyk? Proč ne. Baví vás vaření, ale ještě jste nepřišli na to, jak správně dochucovat? Využijte toho. Jednoduchým způsobem zabijete dvě mouchy jednou ranou. Zabijete čas, který někdy nevypadá zcela jako babí léto, ale i přes to posunete svou osobnost dál.

 

Nehledejme neustále negativní důvody k věcem a situacím. Roční období stejně nemáme šanci ovlivnit, a jestliže tu máme fungovat správně, naučme se si v každém období hledat to, co máme doopravdy rádi. I ten největší nepřítel podzimu si jistě najde alespoň jednu věc, kterou má rád. Stejně jako milovník podzimu si najde něco pozitivního na létě.

A co vy, co se vám jako první vybaví při slově podzim?

 

Mějte se krásně.


Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.