Důvody, proč byste měli pravidelně odpočívat
Fotografie od S Migaj z Unsplash

Důvody, proč byste měli pravidelně odpočívat

Rady a tipy

Umíte odpočívat? Zdá se to jako velmi snadná, a dokonce i trapná otázka. Je jasné, že přeci valná většina odpočívá přes noc. Je tomu tak, ovšem tělo potřebuje i jiný druh odpočinku, než na který jsme zvyklý právě v noci.

Zkuste se sami zamyslet nad tím, kdy naposledy jste si udělali den sami pro sebe. Kdy jste se rozhodli víkend založit na odpočívání a nabírání energie na další týden? V neustálém zápřahu si neuvědomujeme, jak nám to vlastně chybí. Známe jistě všichni, že jakmile tělu nedopřáváme dostatečný odpočinek, začne se projevovat. Máme větší hlad, je nám zima, cítíme se pod psa, zkrátka to nejsme my. Jakmile si ale začneme uvědomovat, že nám něco chybí, začnou se v nás projevovat stavy, kterým se snažíme vyhýbat a v našich život je minimalizovat.

Co se může stát, když nebudete řádně odpočívat?

Jsou situace, které si nechceme zažívat tak často, ovšem nedostatek odpočinku, jak sami moc dobře víte, je někdy prevít. Sepsala jsem vám pár ukázek ze života, které úzce souvisí s naším dnešním tématem.

VYHOŘENÍ
Možná jste tento stav ještě nikdy nezažili, ale jistě se mezi čtenáři najdou i tací, kterým už je to známé. Každý z nás může mít zcela jiný průběh, ale základ máme všichni dozajisté stejný. Cítíte se, jako by vám nic nedělalo radost. Nemáte na nic chuť, cítíte se zbyteční, nic vám nejde a říkáte si, jestli to, co děláte, má vlastně vůbec nějakou cenu. Je to situace, která nemusí souviset s odpočinkem, může se stát, že například škola nebo práce vás dostanou do těchto konců a vy nevíte, co dál. Ovšem tím, že budete neustále v zápřahu a nebudete odpočívat moc nezměníte, a naopak tento stav můžete prohloubit. Jestliže i vy cítíte v těchto slovech podobnost s vaší situací, řešte ji a nečekejte, až to samo odezní.

NESPAVOST
Špatné spaní většinou začíná tím, že se ve vašich životech něco děje, z čeho jste většinou ve stresu. Neustálé převalování, probouzení a následné negativní myšlenky mohou na vašem odpočinku nechat ne zrovna hezké stopy. Jakmile nebudete odpočívat, můžete své tělo zcela zbytečně vystavit nespavosti, což je naprosto zbytečné. Jestliže vás nespavost trápí, zkuste najít příčinu.

STRES
Ze stresu jsme vždycky ještě ve větším stresu. Mnohokrát se cítíme vyčerpaní, ale protože máme mnoho povinností, neodpočíváme a bereme to na lehkou váhu. Pak ale jednoho dne přijde, že jsme tak unavení, že bychom nejraději spali celý den, nebo minimálně leželi. A více co? Udělejte to. Poslouchejte svoje tělo ve chvíli, kdy s vámi komunikuje. Jedině tak zabráníte tomu, abyste se doslova vyčerpali a byli ve stresu z toho, že nemůžete, protože máte x dalších povinností. Jestli to doopravdy nehoří, vykašlete se na to.

NADMĚRNÉ CHUTĚ
Jakmile jsme unavení a nemáme dostatek své energie, logicky energii potřebujeme čerpat z jiných zdrojů. Honí nás mlsná, a tudíž saháme po sladkostech, energy drincích a podobně jen proto, abychom doplnili baterky. Lepší než se ládovat všemi různými věcmi, je si dát dobré a kvalitní jídlo a opět dostatečně spát. Jakmile budete dobře vyspalí, nebudete potřebovat hledat energii jinde.

AGRESIVITA
Všechno jde v ruce se vším. Jakmile jsme nevyspalí, máme hlad. Když máme hlad, máme nadměrné chutě a jsme nepříjemní. Naštvanost vás ale do pohody rozhodně nedá, proto je čas na to se zaměřit a hledat, proč jste naštvaní zrovna vy a co vás k tomu vedlo. I já mám občas dny, když se nevyspím, tak jsem nepříjemná a samotnou mě to následně štve. Nálady s vámi mávají, jak se jim zachce, a právě proto je na čase udělat stopku a uvědomit si, že takhle to opravdu dál nepůjde. Jestliže cítíte, že jste nepříjemní z toho, že jste vyčerpaní, co nejrychleji si najděte chvíli, abyste zastavili a odpočinuli si.

Dbejte na dostatečný odpočinek. Dobijte si baterky zcela přirozeně a poslouchjte tělo, co se vám snaží říct. Budete veselejší a klidnější, když budete odpočatí.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.