Dům vs. byt
Fotografie od Philipp Berndt z Unsplash

Dům vs. byt

Bydlení , Úvahy

Každý máme své cíle a vrcholy, které chceme zdolat nebo jich dosáhnout. Já za moje cíle považuji toto: lásku, rodinu a bydlení. Vždycky jsem věděla, že jestli si něco opravdu přeji, tak jistotu v podobě těchto „věcí“. Doba je složitá a jestli máte kde bydlet, tak jste považováni za největší šťastlivce ve společnosti.

V době dospívání je tato část velmi psychicky náročná. Postupně se stavíte na vlastní nohy, nacházíte partnera nebo vy sami se chcete osamostatnit a najít si své útočiště. Dnešní doba nepřeje tomu, abyste se ze dne na den rozhodli a odstěhovali se. Všechny kroky musí být velmi dobře promyšlené a klidně můžete něco řešit ve 25, ale následně bydlet až ve 30. Nebo naopak si najdete pronájem a můžete bydlet ihned. Možností je mnoho, proto bych toto téma opustila a raději se zaměřila na výhody a nevýhody bytů a domů. Jestliže jste na stejné vlně jako já a máte rádi jistoty, tento článek vám přijde k chuti.

DŮM
Jakožto člověk, který od narození vyrůstal v domě jsem si nikdy nepřipouštěla, že by tomu bylo jinak. Chtěla jsem velký dům se zahradou, kde budou běhat zvířata a děti, a zkrátka jsem si všechno malovala růžově. Jak dospívám, tak vím, kolik co stojí a jak složité je bydlet někde v blízkosti, kde jsem zvyklá. Zároveň jsem ale poznala na vlastní kůži, jak náročné je se o dům starat a jak si v podstatě nemáte šanci nikdy odpočinout.

PROSTOR
Ano, v domě máte mnohem víc možností k ukládání věcí a tzv. ho stále nafukovat. Myslíte si, že se do domu vejde všechno, ale pak se divíte, jak jednu místnost máte pomalu jak skladiště. Nicméně výhodou je místo. Můžete si dovolit více a nemusíte se starat o to, jestli děti budou v jednou pokoji společně nebo každý zvlášť a například pracovnu taky nebudete muset řešit.

ZAHRADA
Pro kutily je únik na zahradu naprosto základ všeho. Můžete trávit odpoledne na křesle a užívat si léta venku. Můžete si svou zahradu vytvářet podle vašeho přání, mít bazén a jen tak vyjít z domu na ten tzv. vlastní pozemek. Zároveň je to ale neustálá práce a údržba, proto víkendy věnujete zahradě. Neříkám, že každý to tak má, ale jakmile máte chatu, tak máte hned víc zahrad a pozemků, o které se musíte starat. A je zákonem dané, že vždycky budete alespoň jednu z těchto nemovitostí o něco víc zanedbávat, protože na to nebude zkrátka čas.

POPLATKY
Za dům zaplatíte mnohem více než v bytě. Je to nákladnější na vytápění, na vodu a celkově zaplatíte víc. Na druhou stranu si říkáte, jestli si vezmete hypotéku na dům nebo na byt? Je to jedno? Dost záleží na situaci, ve které se člověk nachází, ovšem vždycky doporučuji si udělat pro a proti. Nicméně většinou, ať chceme nebo ne, je nákladnější dům i přes to, že můžete mít nízkoenergetický dům, který je dost populární.

LOKALITA
Lokalita domu či bytu je dost podstatný základ toho, co nás zajímá. Můžete mít nádherný dům s obrovskou zahradou, ale budete dojíždět do práce hodinu, protože cenově přijatelný pozemek jste našli v odlehlé části, která je absolutně mimo toho, kde a jak jste fungovali dodnes. Projezdíte autem spoustu peněz, které jste mysleli, že ušetříte v bydlení v malé vesničce.

 

BYT
Klasický panelákový byt byl pro mě osobně trošku vězení, ale to je dané tím, že jsem vyrůstala v domě. Byt se mi začínal líbit tím, že jde snadněji udržovat, máte případně něco do startu pro děti, kdybyste se rozhodli v pokročilém věku stavět dům. Budete mít čas na chalupu, jestli ji máte, a když budeme upřímní, ve finále se do domu/bytu chodíte v mládí pouze vyspat.

SOUKROMÍ
Jak se říká, sousedy si nikdy nevybíráme. Je jedno, jestli se jedná o byt nebo dům. Vždycky máte rušivé elementy, které si stejně najdou své. Vyzkoušela jsem si na chvíli obě možnosti bydlení a poslední dobou je opravdu jedno, jestli máte byt nebo dům, protože dost závisí na okolí. Někomu se příčí, že má bydlet s mnoha dalšími lidmi v jedné bytové jednotce. Dnes je tomu zcela jinak než dřív. Všichni jsou zvyklí na klasické panelákové domy, ale dnes je mnohem víc možností výběru, za co jsem vděčná.

POPLATKY
Stejně jako u domu řešíte poplatky a jak všechno bude ve finále finančně vycházet. Co se bytu týče, tak pro ty, kteří mají omezené možnosti je byt asi lepší varianta z důvodu utáhnutí všeho, co vás čeká platit.

VHODNÉ V KAŽDÉM VĚKU
Přijde mi, že se nemluví a dost zapomíná na to, že člověku nebude neustále 20 let. Musíte počítat s přibývajícím věkem, který čeká nás všechny. Obdivuji svoji babičku, která v pokročilém věku stále zvládá celý dům a velkou zahradu. Samozřejmě jí pomáháme se vším, ale i tak, má můj obdiv. Ve finále ale zjišťujete, že je náročnější zvládat a starat se o něco tak velkého, a dokonce i vyjít schody do patra, kde máte postel. I v tomhle vidím určitou výhodu bytu, kdy se můžete pohybovat po jednom patře. A jestli máte chalupu, „vyblbnete“ se případně tam.

BALKON
Pro někoho malý prostor k tomu, aby mohl normálně fungovat, pro ostatní naprosto dostačující. Obzvlášť, jestli máte chatu. Ano, sekat trávu po práci asi nebudete, ale za to dnes jsou většinou větší balkony, nebo dokonce terasy, které častokrát bohatě vystačí. Musíme brát v potaz reálné "problémy" a překážky. Ovšem ti, kteří nechtějí byt nebo dům si výmluvy "proč ne" vždycky najdou. Ve finále vám dojde, že toho k životu zase tolik nepotřebujete. Já osobně bych nemohla žít v 1kk bytě, ale když se naskytne velikostně přijatelný byt, nevidím to jako problém. Vidinou toho je, že si můžu zvelebovat chatu.

Shrnout výhody a nevýhody domu a bytu je velké sousto, které není snadné vybalancovat. Nemusíme ani řešit možnosti, ale někdo je zkrátka bytový typ a naopak. Mohli byste psát stále a stále, protože je tolik výhod a nevýhod, které vás napadají postupem času. Důležité je se vždycky zaměřit na vaši danou situaci v rodině – majetky, finance, lokalita, dostupné prostředky a nabídky, které se vám naskytnou. Řešíme to všichni a řešit asi budeme, jestli nám nic nespadne do klína úplnou náhodou. :-D Jestli je tento krok v životě pro vás aktuální, udělejte si pro a proti přesně na vaši situaci. Pomáhá to a vy si tím sami v sobě ujasníte, co a jak chcete. Nikdo jiný to neudělá a nikdo na daném místě za vás bydlet nebude.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.