Digitální detox: umění vypnout
Fotografie od Kevin Ku z Unsplash

Digitální detox: umění vypnout

Rady a tipy , Úvahy

Dnešní doba příliš nepřeje sounáležitosti s přírodou vzhledem k online konferencím, výuce, dokonce i rodinné hovory často jsou skrze obrazovku. Už nějaký čas pozoruji, jak moc nám chybí styk s přírodou v úplně jiném směru než to, že otevřete okno, abyste si vyvětrali v pokoji, kde sedíte celý den a pracujete nebo jen tak spíše využíváte dobu k prokrastinaci. Není samozřejmě špatné, že sledujete dění okolo sebe, ale myslíte si, že je nutné každé 2 minuty sledovat nejnovější příspěvky na Facebooku nebo Instagramu?

DETOX MŮŽE POMOCI OD NEGATIVNÍCH MYŠELNEK
Jak jste mohli číst v předešlém článku (jarní úklid v životě i v hlavě), jarní očista je velmi podstatnou částí, kterou bychom měli zařadit každý do svého života. Udělat svému tělu restart, stejně jako děláte u svého počítače. Zároveň by mezi vaše nové zvyky měl jít i právě digitální detox. Nezdá se vám, že čím déle jsme stále zavření doma, tím víc na nás padají negativní myšlenky, úzkosti a celkově zvláštní stav, který se dá vysvětlit zcela jednoduše. Chybí nám slunce, příroda, sociální kontakt a nové zážitky. To všechno se snažíme ale hledat na účtech jiných lidí, kteří například odjeli na dovolenou nebo mají plnou galerii fotek, které přidávají postupně a vy si myslíte, že se tam nachází i v reálném čase. Začíná se v nás probouzet vztek a závist, ale i přes tato negativa si stále prohlížíte dál, protože je to vlastně to, co byste chtěli sami.

DEJTE SI VÍKEND NEBO VEČERY BEZ SOCIÁLNÍCH SÍTÍ
Nutno říct, že přesně tento styl života, ve kterém žijeme už přes rok, nám akorát uškodí. Jako lidská bytost máme stále potřebu se s někým srovnávat, hodnotit a následně i častokrát pomlouvat. Ani toho člověka nemusíme znát, ale drby jedou na jeho/její účet. Měli bychom si ale uvědomit, že tímto přístupem škodíme hlavně sami sobě. Necháváme v sobě vzkvétat negativní myšlenky a vlastnosti, které nám ale vůbec nepomáhají.

Zkuste se překonat, nechat internet a všechna různá lákadla stranou a užívejte si času s rodinou, knížkou, hudbou, teplou vanou nebo cvičením. Nechte mobil daleko, ať vás nepokouší a užijte si večer nebo klidně celý víkend bez sledování někoho dalšího. Srovnávat můžete jogurty v obchodě, ale lidi? To raději nechme na jindy, nejlépe na nikdy.


MÁŠ POCIT, ŽE TO NEZVLÁDNEŠ? TAK SE DÍVEJ!
Lidé mají rádi výzvy. Ať říkáme, že ne, stále v nás je schovaný chtíč vítězství a být jednoduše lepší. Nastartujte v sobě soutěživost a vymrskejte se k tomu, že to zvládnete. Kdykoliv byla soutěž ve škole nebo na různých sportovních akcí, každý jsme chtěli vyhrát. Nebyl člověk, který se alespoň nesnažil. I když to bylo jen třeba o lízátko nebo například měsíc bez služby na tabuli. Nešlo tam ve finále ani o to, kdo za to co dostal. Důležité pro člověka je, že ho lidi pochválili, měli o něj zájem jiní a on měl ten pocit vítězství v sobě. A přesně tohle nám může pomoci, abychom se odstřihli od sociálních sítí a internetu a ukázali sami sobě, že na to máme.

Pojďme se vzájemně vyhecovat a ukažme, že máme na to normálně žít bez digitálního světa, kdy promrháváme většinu času na sociálních sítí a neustálého kontrolování a hodnocení druhých!

Mějte se krásně.
Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.