Desatero pro zdravou a plnou peněženku
Fotografie od Allef Vinicius z Unsplash

Desatero pro zdravou a plnou peněženku

Rady a tipy

Žijeme v době, která opravdu nepřeje šetření tolik, jako to bývávalo dřív. Ať začneme u živobytí, potravin, oblečení, dokonce i léků, dostaneme se do stejného problému typu - je to moc drahé a nemůžeme si to dovolit. Kdo si to ale potom dovolit vůbec může? Jen bohatí? Ale kdo je v reálu opravdu bohatý? Ne ten, kdo má miliony na účtech, ale ten, kdo umí s penězi rozumně nakládat a každý krok si důkladně promyslí. 

Je těžké šetřit, ale lehké utrácet, nebo těžce se šetří, když není z čeho. Tyto věty mi řekne každý druhý člověk, kterého se zeptám. Žiji ve stejné době jako vy, mám problémy jako vy, ale snažím se najít správnou cestu k tomu, abych se naučila základní věc - finanční gramotnosti. Není to nic složitého, spíše jde o vás jako o člověka. Ten, kdo utrácí za blbosti, bude utrácet vesele dál. Nevysvětlím mu to já, ani nikdo jiný. Každý žijeme sám za sebe a záleží proto pouze na nás, jak si to v životě nastavíme a naučíme. 

Pravdou bohužel je, že doba jde velmi proti nám. Kde jsou ty časy, kdy stály věci i pouhé halíře? Dnes si housku pod 2,50 snad ani nekoupíte. A to začínám tématem potraviny, které jsou pro všechny stejné. Člověk na potravinách utratí nejvíce ze svých výplat. 

Samozřejmě se budeme bavit o bydlení - hypotéky, nájmy, poplatky. To je ale další kapitola. Nicméně další velká položka je na světě. 

Jestliže by měl člověk vyjít s nynějším minimem výplaty, nemá šanci všechno poplatit tak, aby nežil z výplaty k výplatě. A to je ten zásadní problém lidí, o kterém bych se ráda rozepsala o něco víc, abychom třeba společně našli cestu, kterou se můžeme vydat a bude se nám všem lépe žít. Co by to bylo za život, kdybychom povinně a každý měsíc platili všechny poplatky, ale sami si nemohli koupit nic pro sebe, nebo si někam zajet na pěkný výlet? Nerada to říkám, ale tohle opravdu není život, který si každý z nás zaslouží. Poté sledujeme Instagramové účty těch, kteří si užívají celý rok, zatímco my sedíme na sedačce doma, kde přichází závist, což není nikomu prospěšné. Znám růžné životní situace, problémy a platy, se kterými mi můžete říct, že se to nedá a kdybych si to zkusila, mluvím jinak. Mohu vás ujistit, že i já si prošla v dětství ne moc příjemných obdobím, proto jsem se rozhodla si tuto část života do budoucna řádně promyslet a rozložit v hlavě tak, aby se mi to neopakovalo. 

Tomu, kdo je svědomitější, se nějaké rady a tipy na toto téma může hodit a třeba se tím budete někdo i řídit. Ujišťuji vás, že i když máte minimum peněz, dá se s tím něco našetřit a mnohem lépe hospodařit. 
Sepsala jsem vám své desatero, kterým se řídím a daří se mi šetřit na budoucnost, protože vím, že ta závisí pouze na mé píli a trpělivosti. Proto, jestli se chcete opravdu naučit šetřit a lépe hospodařit s penězi, ČTĚTE DÁL! 

DESATERO:

1. DEN VÝPLATY = ROZVAHA NA CELÝ MĚSÍC
Den, kdy ti přijde větší objem peněz na účet a ty máš tendenci jít do obchodu a začít. Tohle je to nejhorší, co můžeš udělat. Nauč se jednu základní věc, rozvahu. Je to velmi podstatné do budoucna. Teď jsi zodpovědný pouze sám za sebe, ale co bude pak, až budeš mít rodinu a děti? To potom nejde nemít na jídlo a hypotéku, pak se nikdo ptát nebude. Proto s rozvahou nejdál dojdeš, promysli co a kdy musíš zaplatit. Pokud jsi sám, šetři si, odkládej si část peněz na budoucnost. Potom svému já poděkuješ. 

2. NEŽ NĚCO KOUPÍŠ, PŘEMÝŠLEJ
Je to opravdu to, co právě potřebuji? Je to urgentní? Nebo to chci jen proto, že jsem to viděla někde u někoho ve story? Nutno podotknout, že si chceme jednou za čas udělat radost a zkrátka si tu věc koupit bez nějakého odůvodnění, prostě pro radost. Což je samozřejmě v pořádku. Ale nejdřív si hoď nějaké peníze na spořící účet, pak si se zbytkem dělej, co uznáš za vhodné. 

3. KAŽDÝ MĚSÍC ODKLÁDEJ PRAVIDELNĚ ČÁSTKU NA SPOŘÍCÍ ÚČET
100,- 500,- 1000,-...podle možností. Věřte mi v tomto bodě opravdu nejvíc a prosím, vezměte si tento krok opravdu k srdci. Sama jsem se učila dlouho, než se z jednoho měsíce z celého roku stala pravidelná a trvalá částka, kterou si posílám na spořící účet. Zjistila jsem, že čím jsem starší, tím vím, že to všechno začíná záviset pouze na mě a rodiče nejsou do stáří dotující banka, naopak. Přijde věk, kdy se máte postavit na nohy a naučit se hospodařit. Můj rozvrh vypadá takto. 
Já začala stylem, že mám klasický běžný účet, na který mi chodí měsíčně určitý objem peněz. K tomu mám dva spořící účty, které využívám na narozeniny, Vánoce a tyto typy událostí, ovšem zároveň myslím na budoucnost, kam si pravidelně posílám částku, která je každý měsíc stejná. Je fajn si proto rozhodit finance tak, abyste měli jasno. Je do budoucna dobré i počítat s tím, že mohou přijít v domácnosti nečekané výdaje typu - nová pračka, lednice, oprava auta, poruchy, opravy, cokoliv. Proto je potřeba počítat s těmito výdaji a být tím pádem na ně připravený, ne že vás překvapí. 

4. LEPŠÍ KVALITA NEŽ KVANTITA
Když už si něco kupujeme, měli bychom myslet na to, jestli je lepší si koupit 10 kalhot, nebo 2 a kvalitnější. Naučíte se tím další schopnost a to takovou, že budete vybírat pečlivěji a zároveň i třeba to, že nezáleží utratit všechno, ale jen něco, co má budoucnost než to, co se vám do týdne rozpadne. A když budete šetřit, proč si nekoupit něco lepšího, když si to můžete dovolit? Budete mít navíc dobrý pocit z toho, že jste si díky sobě mohli pořídit líp. A o tom to je, všechno je o vás, o nikom jiném. 

5. NA BĚŽNÉM ÚČTU MĚJ MINIMUM, NESVÁDÍ TO K UTRÁCENÍ
Funguje to. Čím míň mám na účtu, tím vím, že si to nemůžu dovolit a na spořící úet se nesahá při každém nákupu. Proto pomáhá si většinu odklidit z očí, abyste neměli potřebu stále přikládat platební kartu či mobil. 

6. NEZATLOUKEJ KLÍN KLÍNEM 
Dluh dluhem nikdy nesplatíš. Naopak si přiděláš další starosti a dluhy. Jakmile se člověk naučí hospodařit a nemít potřebu mít všechno hned, má vyhráno, relativně. Není potřeba dluhů, jestliže spoříš a neutratíš vše první den. Pokud přijde opravdu problém, který sám nezvládneš, raději si pujč od rodiny, ne od banky. Rodina pochopí, že nemáš v dni splatnosti peníze, jestliže máš dobrou rodinu, banku to někdy už moc zajímat nebude. Ovšem rodina umí taky někdy pěkně zavařit a paradoxně i mnohem víc. Snaž se proto do takové situace nedostat. 

7. NEBUĎ EXTRÉMNÍ ŠKRT, ALE KDYŽ NA NĚCO NEMÁM, NEKUPUJI
Jakmile víš, že v tomto měsící ti moc peněz nezbyde, pamatuj na to, že si tu věc, co třeba chceš, můžeš koupit další měsíc. Nemusí být všechno "hrc prc". Jsou situace, které jsou pak na úkor jiných. Budeš mít sice nový pár bot, ale nebudeš do konce měsíce mít na nákup. To jsou samozřejmě nadnesené příklady, ale i na takové by měl člověk myslet. 

8. ZAČNI PRACOVAT UŽ OD MLÁDÍ, NAUČÍŠ SE HOSPODAŘIT
Mně osobně velmi pomohlo, když jsem začala pracovat. Moje první výplata byla na vinobraní, kde jsem celý víkend mrzla a prodávala víno. Spala jsem 4 hodiny a přespávala na statku, kde byly cítit všechny druhy zvířat. Nevadilo mi to, naopak jsem se naučila tu nejpodstatnější věc a to takovou, že peníze vám do klína nespadnou tak, že budete sedět a brečet že nic nemáte. Nedostala jsem moc, ale byla jsem nadšená. Zároveň jsem se naučila, že půlku si dám stranou a za další si dojdu do kina s kamarády. 

9. FINANČNÍ PORADCI 
Každá mince má dvě strany, proto je opravdu potřeba zapojovat mozek a přemýšlet, jestli to nezvládnu sám. Je třeba se to stejně naučit a finanční poradce to vaše děti nenaučí, je to na vás. Tudíž zastávám pozici takovou, že když to jde, poraď si sám, nebo se poraď s nejbližší rodinou. Je nejlepší, když si dokážeš poradit bez podpůrných prostředků, kterým ve finále stejně platíš. 

10. SPOŘTE SVÝM POTOMKŮM/VNOUČATŮM
Můžete si říkat, že vám třeba taky nikdo nic nešetřil, tak proč byste měl i vy. Ale nebuďte takoví, proč být zlí a sobečtí? Ani nevíte, jak pár tisícovkami můžete ve finále svým dětem nebo vnoučatům pomoci. I kdybyste našetřili  málo, ani o to nejde, spíše o to gesto, že na ně myslíte je nenahraditelné. Jestli máte možnost, můžete pomoci i vy sami tímto jednoduchým, ale velmi cenným gestem. 


Všechno ve finále souvisí se vším. Základní stavební jednotkou všeho jste vy, poté pak můžete stavět dál. Zkuste nad tímto článkem přemýšlet trochu déle. Je mi velkou ctí, že jste to dočetli až sem, třeba si z toho i odnesete něco pro sebe. Jde mi o to, aby se lidé naučili přemýšlet nad věcmi více do hloubky a poté z toho ve finále můžete těžit víc, než si myslíte. Šetřit se má ve zdravé míře, určitě ne z extrému do extrému. Přesypaného šetřílka z vás nedělám, ale stejně tak ani zbytečného rozhazovače. Najděte si sami tu ideální cestu, která bude vyhovovat primárně vám. 

Říká se, že štěstí si za peníze nekoupíš. S tím stoprocentně souhlasím. Ovšem někdy je fajn si koupit něco, z čeho pak máte radost. Pro mě je to vidina bydlení a budoucnost pro své děti, to je můj cíl. 
A jaký je ten váš? Budu ráda, když mi napíšete, jaké sny či cíle máte vy, co se spoření týče. 

Mějte se krásně! 

Vaše B. 

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.