Co víte o adventu a jaké jsou s ním spojené tradice a zvyky?
Fotografie od Max Beck z Unsplash

Co víte o adventu a jaké jsou s ním spojené tradice a zvyky?

Rady a tipy

První advent v nás pomalu, ale jistě probouzí začínající radost i stres v jednom. Začínáme si uvědomovat, že se Vánoce opravdu blíží a my nemáme pomalu nic připraveného ani koupeného. Naše nakupovací a pečící horečka se probouzí, ovšem zapomínáme na určité tradice či zvyklosti, které je prima si připomenout právě v období adventu.

První adventní neděle nás tento rok čeká 28. listopadu. Začátek se každý rok mění, ale je to převážně v období od 27. listopadu do 3. prosince.

Jistě víte, že s 1.advetní nedělí máme spojeno několik aktivit, na které se těšíme nejen my dospělí, ale i děti. Zapaluje se první svíčka na adventním věnci, děti se pomalu připravují na otevírání adventních kalendářů, postupně začínáme péct vánoční cukroví a možná někteří z nás vytahují vánoční ozdobičky a dům se před očima mění ve světelné království.

Víte, jak se 1. adventní nedělí říká?

Možná to pro některé nebude žádná novinka, ale někteří z nás to vědět nemusí. První adventní neděle se nazývá železná.  

 

ADVENTNÍ NEDĚLE V ROCE 2021 PŘEHLEDNĚ

  1. adventní neděle - 28. listopadu 2021 (železná)
  2. adventní neděle – 5. prosince 2021 (bronzová)
  3. adventní neděle – 12. prosince 2021 (stříbrná)
  4. adventní neděle – 19. prosince 2021 (zlatá)

 

V době adventu nás čeká spousta tradic a aktivit, kterými se můžete s rodinou zabavit a užít si společně strávený čas.

VĚNCE BEZ SVÍČEK Z RŮZNÝCH ROSTLIN
Kromě adventních věnců se dříve vily prosté a velmi jednoduché věnce z různých rostlin, které měly symbolický význam. Tomu, kdo je upletl, měly přinést lásku, zdraví, štěstí a bohatství. Můžete tuto tradici obnovit nebo nově zařadit i vy a udělat si věnců pomocí jednoduchých rostlin další dekoraci.

ŘEZÁNÍ BARBOREK
Na svátek sv. Barbory (4. prosince) je tradicí, že se do vázy řežou větvičky jakýchkoliv stromů a keřů, které mohou do Vánoc rozkvést. Nejčastěji se řežou třešňové, kaštanové nebo větve ze zlatého deště. Jestliže větev rozkvete, dle tradice do domů přináší štěstí a dívkám předpovídá svatbu.

sv. MIKULÁŠ
V předvečer svátku sv. Mikuláše existuje tradice, kterou jistě všichni dobře známe. Podle tradice obchází Mikuláš společně s čertem a andělem děti, kterých se ptají, jestli jsou hodné a jako důkaz zarecitují básničku nebo zazpívají písničku, aby si je čert nemusel odnést v pytli do pekla. Původ tohoto svátku spočívá v osobnosti sv. Mikuláše, který proslul svou štědrostí a také v jedné legendě, ve které je do rodiny se třemi dcery nadělen finanční dar, který měl pomoci zachránit dcery před špatným osudem v podobě svatby s někým, koho neměly rády.

JMELÍ
V době adventu je známou tradicí, že si lidé zdobí domovy jmelím. Buď můžete pořídit jmelí přírodní, poté stříkané například na zlatou či stříbrnou barvou. Jmelí má přinášet štěstí, požehnání do domu a také plodnost. Políbení pod onou větvičkou má zajistit vzájemnou lásku až do dalšího roku opět do období Vánoc.

VÁNOČKY
Další zajímavostí ohledně tradic se pojí i s vánočkou. Dříve vánočku pekli pouze pekaři, kteří do jedné z nich zapékali minci. Ten, kdo měl štěstí a získal onu vánočku s mincí, získával předpověď zdraví a bohatství po celý následující rok. Popraskaná vánočka znamenala neštěstí.

VÁNOČNÍ STROMEK
Tradice vánočního stromku se považuje primárně za křesťanský zvyk, ale v dnešních dnech tomu zcela tak není. Vánoční stromek s sebou nese tradici, že ten, kdo má ozdobený stromek, toho nečeká nic špatného a ochrání ho před zlými silami. Větve jehličnanů jsou symbolem věčného života. I přes to, že jsme nyní zvyklí vánoční stromky zdobit skleněnými koulemi, různými vánočními ozdoby a máme je omotané barevnými řetězy, dříve se k jejich zdobení používalo různé pečivo, ovoce, kraslice, stuhy, pro někoho známé slaměné ozdoby a svíčky. Ty ovšem až v druhé polovině 19. století.

 

Je někdy příjemné se podívat zpátky do minulosti a více si zjistit o různých tradicích a zvycích. Jedině tak můžeme předávat všechno dál a vnímat vánoční čas i trochu jinak, než jen ve stresu a nepohodě. Jde o to si alespoň během těchto 4 týdnů užít opravdovou pohodu a radost Vánoc.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.