Co jíst, když se teploty blíží ke 30?
Fotografie od Sahand Babali z Unsplash

Co jíst, když se teploty blíží ke 30?

Rady a tipy

Konečně k nám dorazily pravé letní teploty. Někomu to přineslo radosti, jiným spíše starosti. Všichni ale máme jistě společné jedno, a to co nejlépe ochladit své tělo. Správně nastavený jídelníček a pitný režim vám s útrapami způsobenými horkem mohou pomoci, ale některé potraviny také i naopak. 

 

Co jíst, když se teploty blíží ke 30?

 • Čerstvé ovoce a zelenina
  Mezi nejlepší potraviny do veder patří ovoce a zelenina. Hlavním důvodem je, že mají vysoký podíl vody. Díky tomu organismus tolik nezatěžují a podporují jeho hydrataci. Nejlepší variantou je zaručeně vodní meloun. 

 • Ryby, mořské plody, tofu
  Žádné masi sice nepatří mezi ochlazující potraviny, nicméně ryby či mořské plody si ve vedrech můžete dát. Jako alternativa je vhodné tofu, které ochlazení přispívá. 

 • Výrobky z kravského mléka
  Bílé jogurty, tvahorové sýry či mléko patří mezi ochlazující potraviny. Dejte si k snídani místo vajíček nebo rohlíku spíše jogurt s ovocem. 

 • Bulgur, polenta, kuskus
  Do veder jsou obecně vcelku vhodné různé pokrmy středomořské kuchyně. Snadné na trávení jsou těstoviny, kuskus nebo třeba bulgur. Udělejte si těstovinový nebo kuskusový salát se spoustou zeleniny a máte lehkou večeři na stole.

Jakým potravinám se ve vedru vyhnout?

Bezprostředně zapomeňte na husté omáčky. Organismus na jejich trávení vydává až příliš mnoho energie a tím ho zahřívá. I když maso milujete, tělo ho dlouho tráví. Ve vedrech ho minimalizujte a ideálně se vyhněte konzumaci těžkého vepřového a hovězího. 

I když smažák nebo hranolky u vody zlákají mnoho z nás, smažená jídla opět velmi zatěžují tělo, navíc mají velmi soli, která vás zbytečně zavodní. 

Zmrzlina je tématem sama o sobě. Panují-li venku opravdu horka, dejte přednost raději sorbetům. Tučné smetanové zmrzliny typu vanilková, karamelová či čokoládová organismus spíše zatíží a tím pádem ho budou opět zahřívat.

Co a kolik v létě pít
Ve vedrech byste měli obzvlášť dbát na pitný režim. K dehydrataci se totiž člověk při těchto teplotách propracuje vcelku snadno. Kromě dostatečného příjmu tekutin je také důležité dbát na pravidelnost. 
Ideálními nápoji jsou čistá voda či studené čaje. Ačkoliv nejčastěji saháte po sklenici vody s ledem, dejte přednost vlažným nápojům. Po vypití ledového pití tělo začne vynakládat energii na to, aby tekutinu ohřálo. 

Dávejte si pozor v tropických dnech na slazené limonády, kávu a alkohol. 

 

Mějte se krásně a zvládněte tento tropický týden. 

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.