Co je to láska
Fotografie od Andrew Seaman z Unsplash

Co je to láska

Rady a tipy , Úvahy

Vždycky jsem přemýšlela, jestli se dá napsat článek na téma láska. Je to tak specifický kus našeho života, že ani není v silách jednoho či více lidí tuto krásnou věc vůbec charakterizovat. Každý z nás vnímá tento „cit“ jinak a také s ním jinak zachází. Dlouho jsem se odhodlávala k tomuto kroku, a tak nějak shrnout, co znamená láska zrovna pro mě. Uvidíme, jestli se s někým v něčem potkáme na nějakém bodu a tím si uvědomíte, že když to budete číst, utvrdíte se v tom, co pro vás láska k někomu vlastně znamená. Není v ničích silách sepsat všechno, protože je mi jasné, jakmile si tento článek budu číst třeba za týden, budu vědět, co bych dalšího ještě přidávala.

 

STARÁNÍ SE O SEBE NEVZÁJEM
Mám za to, že jakmile máte někoho rádi, máte potřebu se o něj starat, a naopak máte rádi i vy, když se daný člověk stará taky o vás. Jsme lidé, kteří i když někdy nevypadají, tak milují, když se o ně někdo stará. Pro mě je to určitá jistota v tom, že člověku na vás záleží a dělá všechno proto, abyste právě vy byli šťastní.

SEBELÁSKA
I když si můžete říct, že to sem úplně nepatří, své místo tu sebeláska přeci jen má. Je nutno podotknout, že sebelásku myslím ve zdravém slova smyslu a určitě ne přemrštěný egoismus, o který byste se ani nezavadili. Dalším faktem je to, že jakmile se začnete mít zdravě rádi vy sami, dáte to najevo okolí a vaše energie bude okolo vás plout. Sebeláska je taky dost důležitým krokem k tomu, abyste se sami se sebou, a hlavně v sobě srovnali a následně se mohli vrhnout k milování i někoho dalšího. Jak chcete mít rádi, když neumíte mít rádi ani sami sebe?

DĚLÁNÍ RADOSTI
Láska má mnoho podob a já jako jednu z nich vidím dělání radostí. Vždycky mě bavilo a dodnes baví vymýšlet různá překvapení a dárky pro ty, které mám ráda. Člověk se na nich vyblbne, a hlavně zapojí fantazii, a té se meze nekladou. Svou vynalézavostí ukážete, že daného člověka znáte a tím ho nejvíce potěšíte. Nebo to takhle mám alespoň já. Mám ráda, když vás lidé poslouchají a pak vás dostanou do kolen takovým způsobem, že opravdu jen civíte plní překvapení a říkáte si, jak šťastní vlastně jste.

ÚSMĚV
Darovaný úsměv je pro mě pohlazení na duši. Ať se jedná o úsměv, smích nebo dokonce i záchvat smíchu. Jakýkoliv projev radosti a opravdového upřímného smíchu mě naplňuje štěstím, a ještě víc si vážím těch, kteří dokážou skvěle rozesmávat svým vtipem nebo svou povahou, která vás jednoduše dostane.

DŮVĚRA
Důvěra je jedním z nejkrásnějších projevů lásky, na kterých si já osobně zakládám. Přijde mi, že jakmile nemáte ve vztahu důvěru, nemůžete mít stoprocentní lásku. Důvěra není jen o tom, jestli jste podvedli nebo vůbec nad něčím takovým přemýšlíte. Jde o důvěru ve více směrech. Nic si nezatajujete, neskrýváte, naopak se pochlubíte novým kouskem ve vašem šatníku nebo v našem případě novou objednávkou povlečení či lega. :-D V tomto případě je to samozřejmě bráno s nadsázkou. Ovšem důvěra se buduje téměř celý život a vy sami musíte pocítit, jestli se důvěra ve vašem podání dá přirovnat k tématu dnešního článku – co je to láska.

POCHOPENÍ
Pochopit sebe je častokrát někdy oříšek, natož chápat i další okolo sebe. Jakmile se pouštíte do vztahů a víte, že je mezi vámi láska, dbejte na to, abyste měli dostatečný čas a prostor na to daného člověka pochopit. Jak se chová, jak reaguje, jak vás chápe a bere. Moudrý člověk pochopí, nevhodný se vás snaží měnit a absolutně vás nepochopí.

GESTA A ČINY
Dalšími, za mě důležitými, aspekty lásky jsou gesta a činy. Může se to jevit jako malichernost, která nemá s láskou nic moc společného, ale ve skutečnosti i gesto podržení dveří, koupení květin, držení za ruce, nakoupení, když vám není dobře, být tu pro vás, když potřebujete a mnoho dalšího. Jsou to věci, které často ani třeba nevidíme nebo si jich tolik nevšímáme, ale já je považuji jako za signál lásky.

MILOVÁNÍ
Milování má mnoho různých směrů, jak si dané slovo můžeme představit. Může se jednat o citové vyznání v podobě „Miluji Tě“, nebo naopak v intimním slova smyslu. Také že zkrátka danou osobu milujete. Jak byste popsali slovo milování? Má to větší sílu z vaší strany? Cítíte k dané osobě větší pouto a spojení, o které byste neradi přišli? Jakmile milujete, tvoříte si silný přístav, do kterého se vracíte si odpočinout, nabrat síly, a hlavně milujete tam, kde se cítíte dobře.

DOTEKY
Doteky jednoznačně patří k lásce. Kdo je milován, chce se nechat dotýkat od svého milujícího partnera, který svými doteky uklidňuje, laská a dostává vás do štěstí a pocit lásky. Každá bytost má potřebu a svým způsobem právo na to být milována, a proto bychom na to neměli nikdy zapomínat. Neznamená to, že se musíte dotýkat každého, koho potkáte, doteky jsou dalším krokem ve vztazích, ale jakmile máte možnost, dotýkejte se těch, které máte rádi. Objímání, držení se, pohlazení, to všechno se počítá a dáváte tím najevo svou náklonost.

POCIT BEZPEČÍ
Abych se cítila dobře a měla lásku na dlaních, potřebuji cítit pocit bezpečí a klidu. Abych mohla já osobně dávat najevo lásku, a i ji následně přijímat, musím vědět, že je to pro mě správné a bezpečné místo, kam se můžu kdykoliv vrátit a bude mě vyslyšeno a hlavně nápomocno. Jsem empatický člověk, který potřebuje kontakt asi jako každý. Jak to poznat? Tohle se těžce popisuje. Každý jsme jiní, proto nám budou vyhovovat jiné podmínky k tomu, abychom se cítili dobře. Já osobně se cítím nejlépe, když mám okolo sebe lidi, na které vím, že se můžu kdykoliv obrátit a spolehnout. Pocit bezpečí u mě navozuje i fakt, že mám po boku člověka, kterého mám velmi ráda a vím, že když přijdu, nastaví mi své ochranné křídlo, do kterého se zavinu a cítím pocit tepla, klidu a bezpečí. A tomu já říkám chvíle, kdy poznám, že je všechno naprosto v pořádku.

 

Lásku nikdy nedokážeme popsat a shrnout tak, aby se vešla na pár řádků a do pouhých tisíce slov. Je to alternativní a stále se měnící pocit, který každý zažíváme denně jinak. Najděte si svůj balanc s těmi, na kterých vám záleží a láska vám bude věnována. Ovšem pamatujte na to, že láska se nejen dostává, ale i daruje.

 

Mějte se krásně.


Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.