Co dělat, když ze vztahu vyprchala vášeň i intimita
Fotografie od Eric Ward z Unsplash

Co dělat, když ze vztahu vyprchala vášeň i intimita

Rady a tipy

Syndrom spolubydlících se vztahuje na páry, které spolu žijí a jsou dobře sehraní přátelé. Často se dělí o výchovu dětí, domácí práce a rodinné finance. Intimní a citové pouto ale mezi nimi velmi zesláblo nebo se dokonce úplně vytratilo.

Jak poznáte, že se tímto syndromem potýká i váš vztah? Odpovězte si sami, jestli následující popis sedí i na váš vztah.

Společný život funguje dobře
Sice spolu nemáte moc intimních chvil a večer jste každý u své zábavy, nicméně spolu vycházíte jinak skvěle. Máte harmonický vztah plný společných zájmů a témat ke konverzaci. V hloubi duše ale oba čekáte na obnovení ztracené vášně, která vám oběma chybí.

Sex je ve velmi výjimečných případech
Jestli se povede mít intimní sblížení jednou do měsíce, je to úspěch. Jakmile spolu partneři intimně nežijí, je to oběma vnímáno jako problém. Častou příčinou za to může nedostatečné citové spojení mezi partnery, které se mohlo časem vytratit. Může se ale také stát, že nedostatek zájmu jednoho z partnerů postupně odradí i toho druhého, který se přestane dál snažit.

Vztah drží jen díky povinnostem
Proč spolu tyto páry vůbec zůstávají? Příčinou jsou rutinní povinnosti jako je péče o domácnost. Někdy je totiž samotné ukončení vztahu náročnější než v něm zůstávat.

Rutina oba dusí, ale bojí se s tím cokoliv dělat
Dopady rozchodů jsou vždycky velmi složité. Páry spolu raději zůstávají hlavně kvůli pocitu osamění nebo emocionálnímu poutu. Raději tedy zůstávají v rutině, na kterou jsou oba zvyklí.

Láska je, ale chybí zájem
Partneři se často vzájemně zanedbávají a o svoji lásku nepečují a nevěnují pozornost jeden druhému. Následně se objevují pocity osamění a špatná nálada uvnitř vztahu.


Jak se s tímto stavem vypořádat:

Je nutno si položit otázku, jestli jste ve vztahu opravdu šťastní. Pokud je vaše odpověď záporná, zkuste s tím nejprve něco dělat.

Promluvte si
Základem šťastného a harmonického vztahu je komunikace. Řekněte si, co potřebujete vy a co váš partner. Pokud si procházíte složitým obdobím, je nutné s tímto krokem začít.

Zapracujte na poutu
Pokud chcete obnovit intimitu a vášeň, pracujte na svých citech a vzájemné péči. Věnujte sobě navzájem dostatek pozornosti.

Změňte svoji rutinu, překvapujte a improvizujte
Rutina potlačuje vášeň, proto se z ní snažte dostat. Překvapujte se náhlými schůzkami, výlety a udělejte si dostatek času na společných chvílích. Poslouchejte pozorně svého partnera a plňte mu přání a sny.


Pracujte jemně a pomalu. Nechte lásku také chvíli plynout, protože obnova intimního pouta bude nějaký čas trvat. Vyvarujte se násilnému tlačení a nemějte velká očekávání. Všechno chce čas. Jestliže pro tento vztah chcete bojovat, počkáte si.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.