Co dělat, když vás bolí hlava
Fotografie od Adrian Swancar z Unsplash

Co dělat, když vás bolí hlava

Rady a tipy

Bolí mě hlava. Věc, na kterou se někdo vymlouvá z jiných důvodů, nebo naopak ta méně příjemná, realita. Tlak, počasí, namožení, stres, problémy se zády či krční páteří, nedostatek vody,...a mohla bych pokračovat. Snad každý z nás už si, možná ne jednou, zažil co to je, když vás chytne bolest hlavy či migréna. Nejraději byste se někam zašili a modlili se, aby to co nejdřív přešlo. Někdy se nám poštěstí a zvládneme to usadit rychle, ovšem také si v některých chvílích s hlavou pořádně užijeme, nebo alespoň mluvím za sebe. Ráda bych vám tímto článkem chtěla nejen předat svoje zkušenosti a příběh s bolestí hlavy, ale zároveň se dozvíte pár rad, které mi pomáhají a mohou pomoci i vám. 

Bolest hlavy mám spojenou už od svého dětství. Nikdo nevěděl proč, ale mívala jsem tak časté bolesti, kdy se každý začal divit, že tak v raném věku mám takové problémy. Nicméně moje preventivní prohlídky dopadly vždycky dobře, tudíž kdo ví, čím to bylo způsobené. Jeden čas jsem se i zaměřovala na stravu, jestli to, co jím, nedělá problémy někde jinde. Všechno to bylo tak povrchní, ale nic a ani nikdo mi nedokázal řádně poradit či dostat se z této šlamastiky. 
Pamatuji na večery strávené na pohotovostech po Praze kvůli nepřekonatelné bolesti. Vždycky jsme zaplatili nesmyslnou částku za ošetření dítěte v bolestech, poté za návštěvu a za léky a potom zase hurá domu. Bolesti byly ale tak nesnesitelné, že mi to bylo i jedno, hlavně že přišla úleva. Nebyla akce, prodloužený víkend či hloupý výlet do centra bez toho, aniž bych neměla v kabelce prášky na hlavu. Ať se jednalo o cokoliv, prášek s vodou musel být u mě. A když jsem si ho zapomněla vzít, znáte zákon, dostala jsem takovou bolest hlavy, že jsem sotva dojela domu. Nezapomenu na přijímačky na vysokou. Plno lidí, vody málo, žádný přášek, nervy do toho. Chytla mě taková bolest, že jsem napsala příjmačky rychleji než co to šlo a pádila shánět v bolestech prášky po lékárnách. Ani nevíte, jak těžké je se pohybovat v tomto stavu v metru nebo tramvaji. Nepřišlo to nikomu normální, a i rodina se vždycky děsila toho okamžiku, kdy řeknu, že mě bolí hlava. Přitom by to člověk do mě neřekl, jako malá jsem byla na chatě nebo kdekoliv v přírodě, a přesto všechno mě potkala taková nejistota a strach. Už i já sama znejistím, když si zapomenu přibalit prášky. Nerada jsem se na ně naučila, vím, že to řešení není, zvlášť v mladém věku, ale pocit bezmoci a svíjení se v bolestech vás z toho rychle dostane. Ten, kdo to zažil, ví, o čem hovořím. Kdo ne, ani to snad zažít nechtějte. Návštevy pohotovostí, léčitelů, lékařů nás stálo tolik času, úsilí, energie a peněz. Až jednoho dne se stalo něco, co nastartovalo další etapu řešení. 

Stalo se mi to pár let zpátky, kdy mě začala zlobit pravá ruka. Stále byla v napětí, bolela mě a horko těžko jsem v ní něco mohla držet. Jednoho dne jsem si nesla hrnek s čajem, který mi vypadl, protože jsem z ničeho nic přestala mít kontrolu v ruce. A to byl signál k opravdovému zasažení a řešení situace. Sbalila jsem si věci a jeli jsme do Motola. Strávili jsme tam pomalu celý den, kdy jsem začínala u neurologa a přes chirurgii jsem skončila na ortopedii. Jedině tam mi paní doktorka jako první nechala udělat RTG. Ukázalo se, že mám krční páteř lehce obrácenou jinam, než má být. Sděleno mi sice bylo, že to není jediná příčina bolesti hlavy, ale hodně na tom tento problém podíl má. Musela jsem 2 měsíce projít fyzioterapií a dodnes musím určité cviky na krční páteř dělat. Ovšem znáte to, já, jakožto beran, nejsem typ člověka, co by dokázal do konce života chodit a nic nedělat. Sekání zahrady zrovna není ten nejlepší systém, jak si pomoct, ale...

Tímto příběhem neříkám, že každý, koho trápí bolesti hlavy má tento problém. Spíše dávám příklad, který někomu může pomoct, nebo ho navést na cestu, kdy může zjistit příčiny. Jakožto pomalu profesionál v bolestech hlavy jsem vám sepsala pár slíbených tipů, které jsou dost účinné a mám to osvědčené i od dalších lidí. Tak třeba pomůžou i vám! 


TIPY NA BOLEST HLAVY:

 • PIJ DOSTATEK TEKUTIN --> 2-3 LITRY ZA DEN 
  Tímto krokem předejdete nejen bolesti, ale i skvěle udžíte tělo ve správném chodu. Nevěřte větám typu:,,Pij jen když máš žízeň." Není to pravda, tímhle tělo opravdu dostatečně nehydratujete. I vaše pokožka a střeva vám za to poděkují. 

 • KDYŽ MÁŠ MOŽNOST, DEJ SI DOSTATEČNĚ VYCHLAZENOU COLU/PEPSI, 200ML MINIMÁLNĚ 
  Nikdy jsem nevěřila, jak tenhle krok může pomoct. Samozřejmě je ale důležité sáhnout buď po opravdu vychlazené flašce, nebo plechovce. Jakmile nápoj není dostatečně vychlazen, může spíš poté uškodit. Bublinky vám zvednou žaludek, a to při bolesti hlavy nechcete. Potřebujete se spíš uklidnit, než lítat na záchod. 

 • DEJ SI MELOUN VODNÍ 
  V zimě vám tenhle krok asi nepomůže, ale v horkých dnech, kdy přijde problém, dejte si meloun. Je opět nutné, aby byl vychlazený. 

 • STUDENÁ SPRCHA
  Co studená, ledová! Zchladí vaše tělo a to může pomoct v boji s bolestí. Celkově se organismus oklepe a může se vám ulevit. Někdy stačí si opláchnout jen obličej a oblast za krkem a dlaně. 

 • LÁTKOVÝ KAPESNÍK, VODA, KOSTKY LEDU 
  Přicházíme do stavu, kdy nám není dost dobře na to, abychom to pouze zapili. Zkuste si sednout nebo lehnout do temnější místnosti, kde je ale dobrý vzduch, a dejte si na čelo, spánky a za krk ledový kapesník, který namočíte a dáte do něj kostky ledu. Ani nevíte, jak efektivní tento krok je. Chladí vás tam, kde má a dostatečně dlouho na to, aby to vedlo k úspěšnému konci. Je nutné případně kapesník opakovaně namáčet do ledové vody a přidávat kostky ledu, aby byl efekt viditelnější. 

 • DEJ SI PRÁŠEK NA HLAVU 
  Sice to není nejmoudřejší, ale někdy není jiná možnost. Sama jsem měla problém a prášky jsem polykat nechtěla, ale někdy si přejete tak moc aby to přešlo, že po prášku raději sáhnete. Já osobně si ho beru v tu chvíli, kdy cítím, že by to mohlo mít horší následky, jinými slovy, aby se to nerozjelo ještě víc. Mám to ale tak proto, že jsem si prošla většími bolestmi hlavy a jsem nerada, když to vede až k nevolnostem. Samozřejmě každému z nás vyhovuje něco jiného, já sem dávám věci, které můžete vyzkoušet i vy, nebo si předat informace společně. Jsou to prášky dostupné v lékárnách, žádný recept nepotřebujete. I cenově jsou akorát. 
  Za mě nejlepší a nejúčinnější prášky jsou tyto --> APO IPOBRUFEN RAPID (měkké tobolky), IBALGIN 400, PANADOL. 


Doufám, že vám tento článek přinese i něco jiného, než bolest hlavy a snad některé rady budou i užitečné a nově vyhovující. Samozřejmě dostatečně pijte, moc se nestresujte, jděte na čerstvý vzduch a snažte se přečkat tohle počasí s houpajícím se tlakem ve zdraví. 

Mějte se krásně! 

Vaše B. 

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.