Aktuální problémy mladých lidí
Fotografie od Cindy Tang z Unsplash

Aktuální problémy mladých lidí

Bydlení , Úvahy

Každá generace prošla určitými fázemi, řešila problémy a snažila se najít harmonii, která by byla v dané chvíli ta nejvíc správná. Problémy, které si nedokážeme představit my, a naopak naše problémy jsou téměř nepochopitelné pro ně. Každý si neseme své břímě, se kterými bojujeme a asi i budeme téměř celý život. Pro naše babičky to byla doba komunistů a veškeré zákazy pojící se s touto dobou. Nás tíží, dle mého názoru, bydlení, ke kterému se přidal Covid-19.

Člověk se dostane do věku, kdy mu dojdou důležité věci, které se týkají budoucnosti. Vzdělání, zaměstnání, práce, partner, bydlení, děti atd. Všechny kroky jsou nutné k tomu, aby člověk vystoupal do vyspělého bodu, kdy přemýšlí nejen nad sebou, ale i nad svými blízkými. Začnete řešit bydlení, vaše nové zázemí, které budete jednou třeba sdílet se svým milým/svou milou a dětmi. A dojde vám, že už nemůžete myslet pouze na sebe.

Upusťme od případných možných situacích, že máte nemovitosti, dobrou základnu spoření a další možnosti, které se mohou v rodinách vyskytovat. Představte si, že jste čerstvě vystudovaný člověk, který nastoupil do práce a za pár let plánujete bydlet ve svém, což patří k normálnímu koloběhu života. Poctivě si posíláte pravidelnou částku na spořící účet a děláte vše tak, jak můžete. Jaké jsou tedy následně možnosti v případě, že byste se chtěli odstěhovat? Vzít si na tebe hypotéku nebo jít do pronájmu? V dnešních dnech je už vlastně jedno, jestli si berete hypotéku na svoje bydlení nebo dáváte tu stejnou částku někomu „do kapsy“. Spíš jsem se vždycky pozastavila nad faktem, jak je vůbec možné, že nájmy či prodejní ceny bytů, pozemků a domů se vyhouply do nesmyslných částek a nikoho nenapadlo se zastavit a vzpomenout si na mladé lidi, kterým nezbývá nic jiného, než se zadlužit na minimálně 30 let, protože během prvních let v práci není šance, abyste ušetřili takové množství, zvlášť vzhledem k dnešním cenám.

Nemám potřebu sahat nikomu do svědomí, ale přijde mi, že se o tomto tématu mluví dost málo a snad nikdo z poslanců si nedal práci, aby prosazoval potřeby, a především problémy mladých lidí. To si raději umlátí hlavy navzájem. Neexistuje přeci pravidlo, že když jsi mladý, tak uneseš všechno. Ano, mladý toho zvládne hodně, ale nemá nervy ze železa a peněženku ze zlata. Dnešní vláda se zaměřuje především na své kampaně, ve kterých jsem zatím nenašla opravdu podstatný důraz na mladé lidi nebo bydlení.

Kde jsou časy, když byt o velikosti 2kk stál do 2 milionů? Dnes stejná velikost začíná na 5 milionů korun. Jak si představíte situaci, kdy máte 3 děti, psa a máte žít v takovém bytě? Nepochopitelné. A to je přesně to, co mi vadí. Všichni myslí pouze na sebe a na to, jak si nakrást do vlastí kapsy a nejlépe víc neřešit. Přesně tyto typy lidí by neměli v politické sféře vůbec co dělat.
Když už je na tom naše generace takhle, děsím se jaké to bude pro mé děti a vnoučata. Chce se zamyslet nad tímto problémem, protože mám pocit, kdy se nacházíme na kraji ledovce, který pomalu, ale jistě taje.

Mým snem je, aby se objevil člověk, který bude myslet na všechny skupiny lidí, nikoliv dle jeho vybraných. Možná podle věku můžeme lidi rozdělit do skupin – děti, mladí dospělí, dospělí, senioři, ale stále jsme lidé a měli bychom mít práva stejná. Proto žádám o zamyšlení se nad situací, která vzniká mladým lidem a následně je zavádí do úzkých a stresových situací, protože si nebudeme moci dovolit základní potřeby k životu, mezi které patří střecha nad hlavou.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.