Aktivity pro dlouhé zimní večery
Fotografie od Berny Steiner z Unsplash

Aktivity pro dlouhé zimní večery

Rady a tipy

Jako malá jsem si vždycky užívala zimu a takové ty příjemné zimní procházky. Zjistila jsem, že čím starší jsem, tím víc mi chybí léto a slunečné dny, kdy se můžete nahřát a dny vám připadají dlouhé a teplé. Dnes je nejen pochmurno, ale ani člověk nikam nemůže z důvodů různých opatřeních. Ještě nedávno jsme se scházeli na Staromáku a dávali si teplý svařák a nasávali vánoční atmosféru všude, kde se dalo. Dnes jsme většina z nás zavřená doma, nevíme, co s časem a už nevíme kam se zahrabat, abychom byli spokojení. Sama jsem si touto etapou prošla celkem nedávno a napadlo mě sepsat aktivity, které mě zabavily, něco i naučily, a hlavně jsem nedělala stále to samé. Nepřipadala jsem si hned zbytečně, našla jsem využití sebe samé, a navíc jsem zabavila i ostatní členy rodiny. Tak se na to pojďme podívat.


1. ÚKLID MÍSTNOSTÍ
Ne nadarmo se říká, že v uklizeném domě jsi hned o spoustu procent šťastnější. A o to víc, když se rozhodneš a dáš se do úklidu ty sám. Nejen že má tato aktivita blahodárné účinky na vaši nervovou soustavu, ale poté si rozmyslíte, jestli hodíte kastrol jinam anebo na to své místo. Úklidem si nejen vyčistíte celý dům, ale zároveň i hlavu, což se v dnešních dní docela i hodí, nemyslíte? Neberte si servítky a vezměte to od koupelny přes kuchyň až po šatní skříň.

2. ŠUPLÍKY, PRACOVNÍ STŮL
Psala jsem o tomto bodě už v předchozích článcích, že tam, kde je uklizený stůl, tam se pracuje samo. Čistý stůl je základ úspěchu, proto klidně i několikrát za týden si udělejte čas a stůl zásadně uklízejte. Nádobí, staré posmrkané kapesníky anebo obaly z adventního kalendáře tam opravdu nemají co dělat. Ruku v ruce s tímto bodem jdou šuplíky. Já osobně je u psacího stolu jednou za čas krásně uklidím, ovšem pak se z těchto dvou šuplíků stávají bezedné. I tam je potřeba zasáhnout a kdy jindy, než odpoledne či večer, kdy stejně jste doma? Pustit film si u toho můžete stejně, ale budete mít ze sebe dobrý pocit, že jste u toho i něco udělali.

3. ČTENÍ
Osobní vzdělávání v podobě čtení knih. Knížky jsem milovala už od dětství. Bavil mě prostor pro fantazii a představivost, kterou vám knihy nabízí. Ani filmy, podcasty či seriály vám nedodají takovou volnost jako právě knihy. Vše ostatní je z něčí hlavy, fantazii máme každý svou, a proto jedna kniha může mít tisíc filmových provedení. Vzít čaj, teplou deku a knihu je jeden z nejlepších večerů, které můžete mít.

4. CVIČENÍ
Ti, kteří jsou zvyklí pouze na fitness centra se mnou asi zcela nebudou sympatizovat, ovšem není nad to si zacvičit doma. Pro některé jsou fitness centra hnacím motorem, proto respektuji každého. Cvičení, ať už jste kdekoliv, vám pomáhá nejen fyzicky, ale i psychicky díky endorfinům. Proto jestliže hledáte zábavu a možná i lepší mysl či sport, doporučuji se zabavit v tomto stylu.

5. STOLNÍ/POČÍTAČOVÉ HRY
Hraní her. Už předchozí generace měli největší zábavu v podobě her. Dnes to spousta vnímá jediným způsobem a to takovým, že strávit celý týden u počítače od rána do večera. Sama jsem ale zhodnotila, že jak stolní, tak počítačové hry mají své. U stolní hry máte společnost přímo u sebe, což většinou u počítačových moc nejde, protože hrajete často se svými kamarády, kteří jsou klidně z druhé strany země. Ovšem mi dáte jistě za pravdu, že například Twister, Dostihy a sázky, Monopoly, Activity, Cluedo atd., jsou hry, které člověka nikdy neomrzí. Zároveň The Sims, Minecraft, Sea of Thieves a spousta dalších jsou nenahraditelné stejně tak. Čas jde dopředu, stejně tak i způsob zabavení se. Já jsem pro obě varianty, protože, jak jsem řekla, každá z nich má svoje klady i možné zápory.

6. VAŘENÍ A PEČENÍ
Moje oblíbená činnost. U tohoto mám zábavu téměř buď na celý den anebo minimálně večer. Baví mě to, což je samozřejmě základ u jakékoliv vaší aktivity, musí vás to primárně bavit. Je sice trošku nevýhodou, že se vaše výtvory ihned sní, ovšem na druhou stranu si můžete říct, že jste v této aktivitě docela dost dobře uspěly, ne? Až tohle bude číst moje rodina, budou si dělat srandu, jak jsem dlouho hlídala cukroví, aby ho nesnědli před tím, co nás teprve teď čeká. Není to z důvodu lakomství, to si pojďme ujasnit :-D, ale pak by se divili, kdybychom na Štědrý den neměli ani jeden kus. Někdo to hold hlídat trošku musí. :-D Nicméně jestliže máte recept, na který jste nenašli během roku čas, v tomto zimním období je to nejlepší možnost. Máte celý večer a stejně z většiny plánů sešlo, tak proč ne?

7. POVÍDÁNÍ SI
Povídání je tradiční a zákonitě dobrou variantou, jak si čas doma zpříjemnit. Stejně jako u knih ani zde se meze nekladou a jelikož je témat víc než dost, máte vystaráno hned na několik večerů.

8. PUZZLE
Pro někoho trest, pro druhé radost a relax. Na jaře jsem dostala puzzle, protože jsem si o ně v podstatě řekla. Samozřejmě mi bylo koupeno 1500 dílků a já vesele jásala. Ovšem čím blíž jsem byla cíli, tím se můj entusiasmus poněkud vytratil. Zoufalost přebíjela všechno ostatní a já se jen modlila, abych to prokleté nebe nad Barcelonou konečně dokončila. :-D Samozřejmě si dovedete představit moje nadšení při zasazení posledního dílku. Úleva, radost, pocit vysvobození a nekonečné uchvácení nad dostavěnými dílky. Proto, i když to tak možná nevypadá, doporučuji puzzle. Zabaví vás to stoprocentně, ovšem výbušným lidem zcela nedoporučuji, chce to trpělivost.

9. LEGO
Stavění lega zabaví lidi jakéhokoliv věku. Už ve školce se děje nadšení ze stavebnic, stejně jako u mého přítele i skrze mou mamku. Lego stavebnicí asi nikdy neurazíte a zabavíte se minimálně 3 v rodině. Vzhledem k již velkému výběru mezi stavebnicemi máte možnost najít ideální dárek téměř pro každého a zaručíte si buď sobě anebo ostatním zábavu na dlouhé zimní večery.

10. SLEDOVÁNÍ FILMŮ/SERIÁLŮ/POHÁDEK
Ideální volba pro nic nedělaní a pouhé odpočívání je u filmů asi nejsnazší. Lehnete si na sedačku a užíváte si chvíli klidu, protože kdy jindy se můžete zastavit? Jedině, když vás vtrhne děj a vy jen sledujete. Můžete si dávat různé filmové maratony – doporučuji Harry Pottera, ideální, ovšem tv nova nám ho jaksi odvysílala, ale pravdou zůstává, že HP se nikdy neokouká. Stává se z toho naše klasika stejně jako Pelíšky.

 

Kdo chce, ten najde. Říkám si, že ideálním zakončením tohoto článku je fakt, že kdo se chce opravdu zbavit a zároveň být někdy i trošku produktivní, najde se toho halda. Jde jen o to hledat a opravdu chtít. To, co jste četli o řádky výš je jen výcuc z toho, co mám ráda já, ale může to být zcela odlišné, co budete chtít dělat vy. Ale věřte mi, vždycky se něco najde.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.