4 fáze vztahu aneb tanec života v páru. Co a jak se časem mění?
Fotografie od Scott Broome z Unsplash

4 fáze vztahu aneb tanec života v páru. Co a jak se časem mění?

Rady a tipy , Úvahy

Láska je krásná věc. Prvotní setkání s láskou je náboj všech různých emocí, které vnitru skrýváme, a i přes to, že to může někdy bolet, stále o přítomnost lásky stojíme všichni. Má v našich životech své místo, které i kdybychom chtěli, tak nenahradíme.

Zamilovanost je teprve začátek všeho, co vás ve vztahu čeká. Budou těžké, ale i nádherné chvíle, které byste si zopakovaly klidně 100x po sobě. Zároveň se připravte na respekt, upřímnost, vzájemnou podporu, důvěru, spolehlivost, a hlavně pevný vztah mezi dvěma lidmi, kteří svým způsobem k sobě přišli a mají spolu tvořit pár a do budoucna tým pro život. A přesně tak bychom měli ke vztahu přistupovat.
Základním pravidlem všech vztahů je pochopení. Jakmile nebudete mít pochopení jeden pro druhého, povede to špatným směrem, na jehož konci nás čekají akorát slzy a bolest. Neměli bychom tlačit na pilu, dělat vše podle příruček nebo různých rad od všech ostatních. Základem je poznání sama sebe, a následně možnost poznat další. Jestliže jste v tomto bodu i vy, můžete se pustit do fází, které vás ve vztahu čekají.
Žádná fáze vztahu by se neměla zcela přeskočit, jestli se chcete dozvědět opravdu maximum o své polovičce, a proto si pojďte postupně přečíst, která z nich je ta počáteční.

 

FÁZE 1: PRŮZKUM
Setkání v metru, v restauraci, v práci nebo náhodně při venčení psa. Průzkum spočívá v jednoduchém kroku, první dojem a výměna slov. Stačí pár sekund k tomu, abychom si uvědomili, jestli je to pozitivní nebo negativní cesta, kterou se vydáme dál. Jestliže pozitivní, pozvání na schůzku je jasné. Průzkum spočívá i v tom, abyste si sami uvědomili, co od protějšku požadujete, abyste byli ve vztahu spokojeni.

FÁZE 2: POZNÁVÁNÍ
Průzkumnou část máte za sebou a nyní přichází čas na to poznávat toho člověka, kterého jsme si pustili více k tělu. První schůzka může stačit a vy víte, že je to ono, nebo naopak vůbec. Obě varianty jsou reálné, proto je s nimi dobré počítat. Ve fázi poznávání můžete v podstatě cokoliv. Nejde vám o tolik, ale naopak o všechno. Něčím vás daná osoba zaujala, proto pracujte na tom, abyste zjistili, jestli tento směr je to, co hledáte. Častokrát stačí jedno odpoledne a cítíte, že z toho bude něco většího, proto neberte tuto fázi nadarmo, opravdu se hodí k poznávání nejen druhých, ale třeba i částečně sami sebe.

FÁZE 3: PROHLUBOVÁNÍ DŮVĚRY
Gratuluji. Dostali jste se do fáze, kdy je na čase v páru utvrdit nejen lásku, ale i důvěru a pokoru. Snažte se postavit ve vztahu dobrý základ k tomu, abyste mohli vesele stavět dál a tím růst oba i výš. Uvědomění si, že již nejste sami a nemůžete se zajímat jen o sebe je velmi podstatné a v tuto chvíli vám dojde, jestli jste na vztah opravdu připraveni. Musíte také pamatovat na to, že jestliže si dáte závazek vztahu, měli byste se podle toho také i chovat.

FÁZE 4: TÝM
Nejste JÁ, jste MY. Měli byste od určité doby spolupracovat jako tým, a ne jako jednotlivec. Znáte to, ve dvou se to lépe táhne. Je to možná trošku klišé, ale své opodstatnění to má. Máte v plánu rodinu? Společné bydlení? Či domácího mazlíčka? Jste tým, tudíž jistě víte, jak to v týmech chodí. Jsou pravidla, která se dodržují, spolupracuje na všem a když je potřeba, uděláte něco za toho druhého. Ale co je nejvíc podstatná část? Opora. Mít oporu v partnerovi je jako opřít se o skálu. Věříte a doufáte, že se jen tak nesesypte jako hrad z písku.

Všechno je jiné na začátku randění a počáteční zamilovanosti, ale měli bychom pracovat na každém dni, co jsme ve vztahu. Nenechte, aby vás čas s jedním člověkem dostal do stavu, kdy jste zaspali a neuvědomovali si fakt, že i přes několik let, co spolu tvoříte pár se může stát cokoliv.
Neusínejte na vavřínech a buďte šťastni za to, co máte vedle sebe a díky čemu jste i mnohokrát riskovali, abyste mohli být spolu. Vaše cesta večer nekončí, naopak každý den opět začíná. Věnujte své opoře tu největší péči a ukazujte jim každý den, jak moc jste za ně vděční. Někdy je prima si to uvědomit a dokázat tento cit obnovit tak, aby ho z vás ten druhý cítil klidně každý den.

Važte si toho, že můžete člověku říkat, že patří vám, protože je to dar. Máte na život v půjčce něčí srdce, tak by se podle toho mělo i chovat.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.