Rutina pro lepší spánek
Fotografie od Kinga Cichewicz z Unsplash

Rutina pro lepší spánek

Rady a tipy

Ať jsem byla v jakékoliv životní etapě, vždycky jsem vstávala v jiné časy a tomu předcházela i jiná doba na usínání. Jednou to bylo v 10 večer, poté 11, 12, atd. Musela jsem se naučit rituály, které mi téměř pokaždé pomohly s usínáním a kvalitním spánkem. Kvůli škole, kterou jsme měli do dlouho do odpoledne, jsem musela vydržet ve střehu po celý den, proto dostatečný spánek byl pro mě základní pilíř.

Aby byl člověk opravdu odpočatý, musí změnit určité návyky a tím následně zlepší kvalitu spánku. Já si rozdělila rutinu pro kvalitní spánek do tří okruhů, kterých se snažím držet a je pravdou, že pomáhají. Můžete si zkusit nastavit tento systém také a uvidíte, jak vám tělo poděkuje za to, že dbáte na odpočinek víc. Navíc po určitém čase pocítíte změnu i sami na sobě.

Samozřejmě jsou povolání, které vám nedovolí tuto rutinu dodržovat, ale i tak by se každý měl zamyslet nad tím, jestli to, co dělá, je správné pro odpočinek těla a celého sytému.


PŘED SPANÍM

OMEZIT TELEFON

Trend dnešní doby je mít telefon pomalu jako partnera. Všude s vámi chodí, spí s vámi, probouzí se vedle vás a stále je vám nablízku. Není potřeba kontrolovat o půlnoci Instagram nebo Facebook, protože vám do rána určitě nic neunikne. Nejde jen o světlo, které vám neustále svítí do obličeje, i když můžete mít zapnutý noční režim, ale nedáváte tím mozku možnost si odpočinout.

ČÍST KNIHU
Čtení knih mi vždycky pomohlo, abych se ukolíbala ke spánku, ale také jsem mohla místo přemýšlení mozku poskytnout trochu té dávky fantazie a odpočinku v podobě knihy.

MEDITACE x PROTAHOVÁNÍ
Existuje mnoho cviků na protahování, ale zároveň i speciální jóga cviky na lepší spánek. Snažím se tuto část před spaním praktikovat alespoň 3x do týdne a musím říct, že se následně uleví tělu a je připraveno jít do peřin. Všechny cviky, které si naleznete pod názvem "Yoga for better sleep", doporučuji aplikaci Pinterest, zkuste dělat 30 sekund a opakujte celé kolo 2x-3x.

ČAJ
Zahřeje, uleví a příjemně uklidní. Mám oblíbené čaje, které si dávám před spaním téměř pravidelně a maximálně doporučuji.
Klasický heřmánek, Pukka night time, Pukka love s heřmánkem, Teekanne bio čaj Sleep & Dream, Teekanne Calm & Relax.

VEČER LEHČÍ JÍDLA + 3h MINIMÁLNĚ PŘED SPÁNKEM NEJÍST
Osobně jsem si vyzkoušela 2 týdny tuto praktiku a musím říct, že se mi nejen lépe spí, ale nemám ani nafouklé břicho, cítím se mnohem volněji a navíc se mi i dobře usíná. Je potřeba dát žaludku a střevům také čas na zpracování potravin, a ne je stále plnit. Zkuste si dát poslední jídlo například okolo 7-8 hodiny večer a uvidíte sami, jak prospěšné tyto jednoduché zvyky jsou.

 

BĚHEM SPÁNKU

STABILNÍ TEPLOTA
Nutno podotknout, že tento bod je velmi podstatný pro kvalitní spánek. Jestliže budete mít přetopeno, budete se potit a stále se odkrývat, příliš vysoká teplota vás bude neustále probouzet. Naopak zima vás bude nutit se stále zachumlávat a nemít ani kus palce nebo kolena venku. Ideální teplotou je 17-18 stupňů s tím, že si do té doby můžete nechat vyšší teplotu, ale jakmile se budete chystat do postele, ztlumte topení, vyvětrejte, abyste měli čerstvý vzduch a spát se bude jedna báseň.

ZASTÍNĚNÍ POKOJE
Závěsy, rolety, žaluzie. Nutný základ pro váš spánek. Na tomto bodě si dávám zvlášť záležet už ze svého pocitu, protože jakmile mám světlo lampy nebo ranní světlo přímo do postele, jsem vzhůru od chvíle, kdy se rozednívá. Ihned se mi naruší celý proces a já následně celý den cítím, jak jsem nepoužitelná. Já osobně mám roletu na střešním okně, žaluzie a roletu na oknech a k tomu roletu na dveřích, protože tam mám do půli sklo. A všechno toto zastínění mi zaručuje kvalitní spánek. Pro někoho se to může zdát moc, ale za mě ideál.

ČÍM MÍŇ OBLEČENÍ, TÍM LÍP
Dle různých studií je dokázáno, že během spánku bychom měli mít co nejmíň oblečení, co to jde. Tělo nejlépe dýchá, když spíte nazí, ale to v zimních dnech zcela nejde. Doporučuji tedy sáhnout po kraťasech a tričku s vysokým podílem bavlny.

 

PO SPÁNKU

POMALÉ ROZTAHOVÁNÍ ROLET
Jakmile jste probuzení, je potřeba si pomalu roztahovat rolety, abychom si zvykli na denní světlo. Tento krok ale opravdu doporučuji, až budete vstávat z postele. Neroztáhněte si všechno najednou, budete pak mžourat a neuvidíte vůbec nic.

KLIDNĚJŠÍ ZVUK BUDÍKU
Každého probudí něco jiného. Někteří potřebují hlasitou a nejlépe metalovou hudbu, jiným stačí, aby upadl špendlík a jsou vzhůru. Mysleme ale na to, že závěrečný cyklus spánku je nejslabší, proto si myslím a doporučuji, abyste zvolili klidnější a pomalu zvyšující zvuky na buzení než drsný zvuk kytary přes celý dům.

SNÍDANĚ
Téma, na které má každý svůj názor. Já bych to shrnula tak, že jestliže máte ráno hlad, najezte se. Jestliže ne, nenuťte se. Snídaně má své výhody, ale nemá cenu se nutit, aby se vám někde po cestě zvedala v žaludku. Snídaně je super, ale vždy poslouchejte své tělo.


Spánek je jediná možnost, kdy si celkově dokážeme odpočinout. Dbejte na tuto část dne nejvíc, protože se na to následně váže celý váš den. Najděte si, co vám vyhovuje a snažte se omezit elektroniku, kterou nahradíte nějakou pěknou knížkou.

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů