Proč je v životě důležitá sebereflexe
Fotografie od Caroline Veronez z Unsplash

Proč je v životě důležitá sebereflexe

Rady a tipy , Úvahy

Pravděpodobně se většinu dní díváte do zrcadla a svůj vzhled znáte stejně jako téměř jakýkoliv pohled. Jak často se ale díváte dovnitř, abyste se lépe seznámili se svým vnitřním já? 

To je podstata sebereflexe. Znát své vnitřní fungování i svou vnější podobu. Sebereflexe je proces, při kterém rozšiřujete své chápání toho, kdo jste, jaké jsou vaše hodnoty a proč myslíte a jednáte tak, jak to děláte. 

Proto abyste se mohli posunout ve svém růstu, v osobním rozvoji, v profesi, blíže k úspěchu, je nutné abyste se poznali. Abyste dobře věděli, kdo jste, čím disponujete a kde se sami brzdíte. O tom je sebepoznání. Nahlédnutí do svého nitra, tam, kde se schovává ta skutečná pravda o vás samotných. Bez upravování toho, co si o sobě myslíte. Sami před sebou nemusíte být lepší, hezčí, chytřejší, zábavnější. Podívejte se na to, jací doopravdy jste.

Ztráta sebereflexe
Ztráta sebereflexe je pak něco, co nás dokáže brzdit a postavit do nevýhodné pozice ve společnosti. Sebereflexe nám umožňuje poměrně objektivně posoudit vlastní činy a chování. Objektivnímu sebehodnocení můžeme podrobit naše činy a následně vyhodnotit, jestli si myslíme, že toto chování bylo adekvátní či nikoliv. Díky tomu můžeme posouvat náš ideál toho, jak bychom se chtěli chovat a jací bychom chtěli být.

Reflexe a sebereflexe
Reflexe samotná je brána jako zpětný odraz, dle filozofie pak jako myšlení. Proto je sebereflexe brána jako způsob, jak se na sebe podívat do zrcadla a přemýšlet nad tím kdo jsme, nahlédnout dovnitř. Když jednáte, chováte se nějakým způsobem, reagujete, pak reflektujete to, jak smýšlíte, jaké jsou vaše priority a postoje.
Je důležité umět se podívat na své chování a sám sebe s odstupem. Nemůžeme proplouvat světem a společností bez jakékoli zodpovědnosti za to, jací jsme a co říkáme tím, jak se chováme. Nejsme tu sami a pokud se z nás stávají partneři a rodiče, pak svým jednáním ovlivňujeme ty, se kterými žijeme.

Sebepoznání
Sebereflexe, sebepoznání, sebehodnocení, sebepojetí. Když si uvědomujete sami sebe, pak si uvědomujete komplexní obraz své vlastní osobnosti, jednak v rámci své osoby a v interakci se svým okolím. Není to o hledání chyb. Je to o tom, že dokážete vyhodnotit své schopnosti a možnosti, své mezery, slabé i silné stránky. Zkrátka vše, co máte k dispozici a co vám může pomoci nebo naopak bránit v růstu.

Když chcete něco posunout dál, něco vylepšit, upgradovat, zjišťujete nejdřív v jakém stavu se to nachází. Pokud chci svému počítači nainstalovat nový “antivirák”, pak musím nejdřív vědět, jestli vůbec nějaký mám a jaký je. Možná už to není potřeba nebo naopak včera bylo pozdě. Vím ale jistě, jaký je stav a co můžu udělat proto, abych ho změnila tak, jak potřebuji.

Sebepoznání takhle funguje. Slouží jako nástroj profesionálního nebo osobního rozvoje. Nahlížíte na své postoje, myšlení, způsoby reakcí. Díky tomu jste pak schopní reagovat lépe, podle svých představ, bez neuvážených impulzů.

 

Zkuste si nyní odpovědět na pár otázek:

  • Jaké jsou právě teď mé pocity, co cítím?
  • Chtěl bych cítit něco jiného?
  • Čím je pro mě má práce?
  • Mám dostatek znalostí a zkušeností?
  • Jaký je můj dlouhodobý cíl?
  • Shoduje se můj cíl s mým přesvědčením?
  • Proč to dělám?
  • Co jsem minule udělal špatně?
  • Co bych mohl udělat jinak, abych to neudělal znovu?


Proč je důležitá správná sebereflexe

Práce
Pro naši kariéru je správná sebereflexe v práci velmi důležitá. Potřebujeme ji pro vyhodnocení potenciálu a slabin.

Vztahy
Když nemáme dostatek sebereflexe ve vztahu, pak děláme některé věci, které nejsou vhodné. Je jedno jestli v dobrém nebo špatném smyslu. Obojí má stejný účinek. Když se chováme nepřiměřeně, protože se vidíme lepší, než jsme, pak ztrácíme zájem lidí kolem nás. Když se neustále podceňujeme a chováme se nedostatečně v rámci svých schopností, pak ztrácíme důvěru partnerů a jejich chuť nás neustále přesvědčovat o tom, jací vážně jsme.

Prezentace
Vlastní prezentace je v naší společnosti velmi důležitá. Jak vystupujeme před ostatními lidmi, jak se vyjadřujeme, co máme na sobě, naše názory, vše co děláme a kým jsme, předurčuje naše postavení ve společnosti. Svádíme nepřetržitou soutěž o partnery, společenské postavení nebo role, lepší kariéru apod. Pro to všechno musíme být schopni správné sebereflexe.

Zodpovědnost
Každý den, každou chvíli, vždycky a všude jsme zodpovědní sami za sebe a také za někoho jiného. Vhodným sebehodnocením si prokazujeme úctu a umožňujeme si růst. Nesmíme ale také zapomenout na zodpovědnost, kterou získáváme, když s někým žijeme. Zvláště pak, když se z nás stávají rodiče. Právě tehdy je ten nejvyšší čas dokázat se podívat sám sobě do očí, do pomyslného zrcadla. Protože to, jak se chováme a co děláme, vidí naše děti a my je to všemi svými skutky učíme. Učíme je tedy jak rozvíjet svůj potenciál nebo jak ho potlačit a vydávat se nevhodným směrem.

 

Cesta k sebelásce a sebepřijetí musí začít sebezkoumáním. Dokud se nevydáte cestou sebereflexe, je téměř nemožné v životě růst nebo se učit.
- Iyanla Vanzant

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!
Zdroj:
autorský článek

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů