
Na co si dát pozor při přebírání novostavby
Koupě bytu v novostavbě je z určitých důvodů mnohem jednodušší než koupě starého, ovšem i nový byt je třeba pořádně prohlédnout, abyste se v něm hezky zabydleli a měli už jenom samé radosti.
Než se pustíme do míst, kde a co byste měli kontrolovat, musíme si ujasnit jednu, a velmi důležitou, věc. Ve chvíli podpisu předávacího protokolu a po převzetí klíčů zodpovídáte plně za stav svého bytu vy. Odstranění závad a nedodělků, které nebudou uvedeny v protokolu, budete případně vymáhat opravdu zbytečně složitě a zmiňovaná radost bude ty tam. Buďte proto velmi pečliví a do protokolu uveďte všechno, co se vám nebude zdát. Ušetříte nejen čas, ale i peníze.
Čemu určitě věnovat pozornost:
- Rovnost zdí a podlah
- Kvalita provedení podlah, lišt a jejich spojů
Důkladně se podívejte, jestli podlaha není poškrábaná nebo v ní nejsou otlaky. Dále, jestli v místě spojů není krytina prohnutá nahoru – to značí vlhkost. Pozor také na zčernalé spáry zpravidla ve spojích, které značí zatečení. - Rozmístění zásuvek
- Poškrábání oken, rámů, dveří, baterií, parapetů, oplechování atd.
Je nutné si prohlédnout celou plochu křídel, případné oděrky na hranách a kování. Správná kontrola se provádí přímým pohledem ze vzdálenosti 1,5 m. - Usazení WC, umyvadel, vany – správné spáry
- Těsnění a otevírání dveří i oken
- Kvalita provedení dveří a prahů
- Osazení radiátorů
- Kvalita spár
- Popraskané dlaždice
Zde je potřeba si dát pozor na vady způsobené mechanickým poškozením. Ulomené rožky v zaspárovaném obkladu vyreklamujete, ale dávejte také pozor na dlažbu na zemi, kde mohl poškození způsobit například pád nářadí apod.
Co je dobré rovnou vyzkoušet?
- Fungování odpadů (WC, vana, umyvadla)
- Stálost tlaku vody
- Za jak dlouho teče teplá voda a jestli nedochází k výkyvům teploty
- Jestli nevypadávají pojistky při zapojení více elektrospotřebičů
- Zda lze otevírat všechna okna a dveře v plném rozsahu, v případě potřeby vysadit
- Zda-li je příprava na venkovní rolety/žaluzie
- Fungování všech zámků, čipů, ovládání atd.
- Zdroje vytápění, ventilů na radiátorech, regulace teploty (termostat)
- Fungování osvětlení
- Funkce odvětrávání
*Pokud se necítíte na to, abyste nemovitost přebírali sami, přizvěte si na pomoc někoho zkušenějšího, kdo má s přebíráním zkušenosti.
Každý seriózní developer by měl svému klientovi podávat podrobné informace nejen o stavu bytu a jeho eventuálních kontrolách, ale také o reklamačních podmínkách. V nich má být přesně uvedeno, co lze do reklamace zahrnout, a co už nikoliv.
Opravdu se nebojte při předávání upozornit na případné chyby a nedostatky, které objevíte. Dejte si čas a vše důkladně projděte, máte na to právo. Je to vaše jediná šance, jak dosáhnout jejich opravy. Na pozdější reklamace nemusí brát prodejce zřetel, tak tomu raději tímto způsobem předejděte. Následně je opravdu složité zpětně dokázat, že jste je nezpůsobili sami až svým užíváním.
Zkrátka a dobře, projděte dům / byt do všech koutů, aby vám tyto nedostatky nezkazili časem náladu. V tomto období se máte převážně radovat, nikoliv smutnit.
Jak se chovat v novém bytě / domě?
Zdi novostaveb bývají mnohem vlhčí než u starších domů. Je proto potřeba, abyste po nastěhování často větrali, aby se vlhkost mohla co nejdříve odpařit. Při výstavbě se používá mnoho vody – beton, malta, lepidla atd., která postupně musí vyschnout. Zabráníte tak výskytu plísní a dalším nepříjemnostem.
Mějte se krásně.
Vaše B.