Jak se správně chránit před sluncem
Fotografie od Arturo Rivera z Unsplash

Jak se správně chránit před sluncem

Rady a tipy

Letní dny nás opět konečně navštívily a společně s nimi i povinnost starání se o naši pokožku. I přes to, že chodíte do práce brzy ráno a odpoledne se vracíte, nemyslete si, že se vás opalovací krémy netýkají. Věděli jste například, že dermatologové velmi apelují na to, abychom si uvědomili, že opalovací krém na obličej je v podstatě každodenní povinností?

Znáte doopravdy význam zkratky SPF?
Zkratku SPF známe jistě všichni, ale je mi jasné, že nejsem jediná, které trvá delší dobu, než si ty pravé přípravky na ochranu kůže najde.
Zkratka znamená Sun protection factor = ochranný faktor. Jednoduše řečeno se jedná o měřítko, které upozorňuje na dobu, po kterou se bezpečně můžeme vystavit slunci. Jestliže víte, že se spálíte například za 30 minut bez krému se SPF, vynásobte si toto číslo s ochranným faktorem na opalovacím krému, který třeba právě držíte v ruce. Př. 10 minut X SPF 30 = 300 minut (5 hodin).
Po tuto dobu byste měli být chránění před sluncem. Také mějte ale na paměti, že slunce je během dne jinak silné a podle toho by měly vypadat i vaše množství krému, které použijete.

Hraje roli textura?
Někteří z nás jsou věrní olejům, krémům atd. Věděli jste, že textura také hraji velkou roli, co se opalování a ochrany týče? Jestliže si nejste jistí, jestli je váš favorit dostatečný, dejte si práci a prověřte si vše, co o něm jde. Těžší krémy bývají mnohokrát pro pokožku lepší, ale není tomu vždy tak.

Zdravé a bezpečné opalování
Podle několika výzkumů vám každodenní ochrana zaručí mladistvější vzhled pokožky delší dobu. Základem je, abyste věděli vše o své kůži. Jak reaguje a co přesně potřebuje. Jestliže patříte mezi ty, kteří rychle na sluníčku zčervenají, vaše pokožka vám dává jasně najevo, abyste ji pořádně chránili.


Co víte o Melaninu?
Jedná se o pigment, který se vyskytuje v kůži, duhovce či sítnici, ve vlasech a chrání pokožku před UV zářením. Jeho tvorbu také podporují hojně zelené rostliny, proto se nebojte během letních dnů přidat do svého jídelníčku zeleninové nápoje, saláty nebo například brokolici.

Jak dělíme UV filtry?

UVA – „A“ je zkratkou pro „aging“. Způsobuje stárnutí pokožky, pigmentaci a sluneční alergie. I když slunce nevidíte, stejně působí i když je zataženo.

UVB – „B“ je zkratkou pro „burning“. Je zodpovědný za spálení a opálení kůže.

 

Slunce a pokožka
Jedním ze zásadních důsledků je stárnutí pleti. Dalším nepříjemným důsledkem může být alergie na slunce, která se projevuje vyrážkou, pálením a zčervenáním.

Kolik a kam krému aplikovat?
Na celé tělo potřebujeme množství o velikosti golfového míčku. Na obličej stačí množství na tři prsty. Nezapomínejte na uši, snadno se spálí. Pokožka na nich je velmi citlivá, a aniž si to uvědomujeme, uši mnohokrát slunci vystavujeme.

 

Mějte se krásně, chraňte se a přeji všem krásné léto! 

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!
Zdroj:
autorský článek

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů