Jak rychle a efektivně ochladit byt
Fotografie od Valery Fedotov z Unsplash

Jak rychle a efektivně ochladit byt

Bydlení , Rady a tipy

Jistě se nám poslední dny stává, že bychom potřebovali zchladit nejen sami sebe, ale i okolí kolem. Nejlépe celý den sedět u větráku nebo být naložený ve vodě s ledovým pitím. Často nás napadne jako jediné řešení zavedení klimatizace po celém bytě, ovšem je to investice, kterou před dovolenou jistě řešit nechcete. Co teď?

I když to tak nevypadá, je mnoho chladicích možností, které vám v létě pomohou, a navíc levně a jednoduše. Na horké dny ovšem v případě stavby domu myslete už při plánování.

Existuje pár základních, ale velmi účinných tipů, na které bychom měli myslet při prvních dnech veder.

  • Přes den otevírejte okna minimálně, nechte zatemněno
  • Větrejte pouze brzy ráno nebo pozdě večer
  • Omezte používání elektroniky
  • Zapněte větrák a dejte před něj láhev s ledem
  • Spěte bez pyžama nebo ho vložte před spaním do mrazáku
  • Vyměňte si peřinu za prostěradlo nebo letní peřinu


Větrejte ráno nebo v noci
Nepouštět slunce dovnitř je prvním a velmi důležitým krokem. Dbejte i na to, jakým způsobem chráníte pokoj před sluncem. Jestliže jste majitelem hliníkových žaluzií, myslete na to, jaký má hliník tepelné vlastnosti. Žaluzie přes den nechte zatažené, ale večer je naopak vytáhněte, aby neohřívaly byt. Hliník velmi dobře drží teplo. Jestli máte možnost, dobrou variantou jsou venkovní rolety či žaluzie, případně markýzy.

Hřejivé látky musí pryč
Do skříní nejlépe schovejte veškeré hřejivé látky, jako jsou deky, koberce, froté prostěradla, ale i plyšáci.

Ventilátory vám pomůžou ochladit byt
Ideálním řešením je doma vytvořit průvan, který ale někdo nemá možnost udělat. Využijte služeb ventilátoru. Natočte ho směrem k oknu, požene vám večer horký vzduch ven z místnosti. Přes den můžete vyzkoušet přes něj hodit mokrý ručník, aby v místnosti zvlhčil vzduch.

Mobilní klimatizace jako varianta
Jestliže jste zkoušeli maximum a nic vám nepomáhá, je potřeba se porozhlédnout po nabídkách mobilních klimatizací. Není to tak velká investice jako klasická klimatizace po celém domě či bytě, ale jestli chcete o něco kvalitnější, budete muset zainvestovat. K dostání jsou různé mobilní klimatizace s vývodem horkého vzduchu a rozměrů. I přes to, že je pořízení klimatizace nákladnější než předchozí tipy, je to jeden z nejefektivnějších způsobů, jak ochladit byt.

Ochlazovač vzduchu
Podobně jako klimatizace funguje i ochlazovač. Na rozdíl od nich ale zvlhčují prostředí. Vhodné jsou do suchých a prašných místností. Nedoporučuji ale do prostor, které jsou náchylné na plísně.

Vypněte spotřebiče
Počítač, televize a další spotřebiče, které doma běžně používáme, produkují teplo. Mohou teplotu v místnosti dost ovlivnit a tím pádem o něco zvýšit. Jestliže se snažíte dům ochladit, měli byste se pokusit používání techniky omezit na minimum.


JAK OCHLADIT SÁM SEBE?

Voda
Nejrychlejším způsobem, jak se ochladit v horkých dnech, je jednoznačně koupání ve vodě. Pokud nemáte takovou možnost, postačí i sprcha. Vyhněte se ale studené vodě, která stahuje póry, raději volte vlažnou. Po sprchování se moc nesušte, třením vzniká teplo.

Pitný režim
Dostatečný příjem tekutin je základ. Vyhněte se ovšem ale minerálkám, šťávám a limonádám. Dopřejte si čistou vodu, případně s citronem, mátou nebo bezovým květem. Nic nezkazíte ani ledovým čajem.

TIP: Uvařte si černý čaj. Po vychladnutí do něj nakrájejte plátky broskve nebo citronu a čerstvé lístky máty. Na konec do něj vsypte kostky ledu.

Studená jídla
Pokud je to možné, vyhněte se dlouhému vaření, pečení a dalším tepelným úpravám jídel. Vůbec neuškodí jíst během horkých dnů zeleninové saláty nebo rychle uvařená jídla. Inspirovat se můžete jižně žijícími národy a vsaďte na lehkou středomořskou kuchyni.

Nemůžete usnout?
Když se vám nedaří v horku usnout, vložte prostěradlo nebo pyžamo na chvíli do mrazáku. Bude vás příjemně chladit před usínáním. Před spaním si dejte chladnou sprchu a vzduch v ložnici nechte cirkulovat. Přikryjte se pouze slabou dekou.

Jděte na procházku
Pokud už opravdu nevíte, jak se ochladit, doporučuji vyjít ven. Jděte na procházku do lesa, na pole, daleko za město, tam, kde máte možnost se zchladit. Bude vám lépe díky absenci betonů a zástaveb.


Až budete mít doma opět teplo, nemusíte se zbytečně stresovat. Základní rady máte a řešení se vždycky najde. Pokud se budete držet některých ze zmíněných tipů a zásad, uvidíte sami, že teplota se ve vašem bytě zůstane na snesitelnějších teplotách.


Mějte se krásně.

Vaše B.

Zdroj: autorský článek

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů