Disney pohádky plné mouder a poučení
Fotografie od Glenn Haertlein z Unsplash

Disney pohádky plné mouder a poučení

Rady a tipy , Úvahy

Jakmile je lidem smutno, mají špatné dny či jen nemají náladu, vždycky hledají filmy nebo písničky, ve kterých najdou odpověď na své problémy. Sami mi dáte jistě za pravdu, že jestliže jste veselí, posloucháte rytmus, ale jakmile přijde ta smutnější část života, zaposloucháte se do textů. Podobně takhle vnímáme i filmy či seriály.

Disney pohádky mají tolik vlastností, proč je mám tak ráda. Dnes, jak je svět přeplněný všeho, je těžké natočit pohádku nebo film, který je něčím odlišný nebo naprosto unikátní. Neznám Disney pohádku, která by se podobala další. Naprostá genialita je, že s těmito pohádkami jsem jako malá procestovala snad celý svět a různá prostředí. S Tarzanem jsem se podívala do pralesa, Hercules mě vzal na cestu řeckými bájemi, Ariel mi ukázala podmořský svět, Simba z Lvího krále život v africké savaně a Mulan svou čínskou bojovnost a statečnost.
Každá postava v jakékoliv pohádce má svou úlohu, která se nedá nahradit. Vždycky jsem měla ráda, že i přes to, že se hlavním postavám neříká takto jen tak, nikdy nezastínily ostatní postavy.


Každý máme jistě své oblíbené pohádky, které bychom si mohli pouštět stále dokola a nikdy by nás neomrzeli. Se ségrou jsme jako malé sledovaly pohádky od Disneyho v podstatě pořád a je zajímavé, jak si jejich písničky a děje pamatuji dodnes. I když většina je z 90.let, stále mají své kouzlo a nemyslím si, že by se na originální Disney pohádky někdy zapomnělo, i přes to, že se teď hojně převádějí do hraných filmů. Na pohádkách od Disneyho se mi líbil fakt, že jste si na konci odnesli s sebou nejen krásný zážitek, ale i ponaučení, jak to u pohádek samozřejmě bývá.
Každá správná pohádka by měla mít zápletku, ze které se následně dítě ponaučí a bude vědět, jak se v dané situaci má nebo naopak nemá chovat. Ovšem pro mě osobně byl Disney něčím jiným. Na konci pohádky vypravěč nestál a neříkal, co si z toho máme odnést, jak tomu bývá u některých pohádek. Líbilo se mi, že moudra byla podávána v průběhu děje nebo právě v písních. Vybrala jsem pár mých oblíbených, které jsou vhodné ke každé situaci v jakémkoliv věku. Podle mě není nikdy pozdě se vrátit do let, kdy jsme ani tolik nevnímali děj nebo příběh, spíš se koukali na zvířátka a princezny. Chci vám ukázat, jak můžete i ve svých starších letech vidět pohádku, ale zcela jinýma očima.

Najdi sílu silným být,
poraz hloupost chytrostí,
ten kdo váhá dlouho ztratí čas.

Nebuď líný, jen si poruč,
svět ti vyhrát dovolí.
Šplhej na svou bájnou horu
a strach nech v údolí.

A najdeš lásku všech těch, co máš rád.
Sám si největší sny splníš,
jen věř svým představám.
Každý má své správné vlny,
tak pluj tam, kam chceš ty sám.
- SYNU MŮJ (TARZAN), PETR MUK

Kdo zná pohádku Tarzana, tak zná jeho příběh. Vyrůstal v pralese, jeho matkou se stala gorila, která přišla o své vlastní dítě. V tomto textu je vidět, jak ho podporují, ať se v životních situacích nevzdává, najde sílu a pokračuje dál, i když mu život nakládá na břímě dost. Ovšem můžete to vložit do vlastních životů. Říká se, že je člověku naloženo tolik, kolik toho unese. Někdy se to zdá, že už nemůžete a potřebujete pauzu, ale nevzdávejte se. Pusťte si tuto písničku od začátku až do konce a uvidíte sami.


Vždycky zachrání tě pevná víra

Svět náš dva ráje má
Osud nech, ať rozhodne
kam půjde cesta tvá.

Břímě zvedej k hvězdám a výš
Z úsměvů čerpej sílu
Stav z trámů zdi, dům pro štěstí.

- DVA SVĚTY (TARZAN)

Není snad písnička, která s sebou nenese moudro. Miluji doslova tuto pohádku a čím víc o tom píšu, tím větší chuť si ji mám pustit. :-D Souhlasím, že osud stejně neobejdeme, proto nechme osud, ať rozhodne, kam ty naše cesty půjdou. Neberte věci a situace na sílu, nechte tomu taky trochu volnější průběh a ono to nějak dopadne, stejně tomu někdy nezabráníte. Ale důležité je, abyste začali věřit osudu, evidentě ví, co dělá.

Dostal se na výsluní závratnou rychlostí
Z nuly hrdina.

- ZERO TO HERO (HERCULES)

Jakmile se někdo v okolí stane úspěšným, přichází závist, nenávist a špinění, jak někdo mohl takhle rychle vystoupat do slávy nebo úspěchu. Všichni vidí jen špičku ledovce, ovšem tu práci a úsilí zná ten, kdo si to zažil také. Hercules nebyl takový, jakého známe až když je slavný. V pohádce je vidět, jak musel dřít, aby se dostal tam, kde následně byl. Nesuďme proto lidi podle toho, kde se nachází teď, ale zkusme takové lidi poznat více do hloubky právě proto, abyste se sami dozvěděli, jak těžkou a náročnou cestou musel projít.

Jestli je cena za mizerný úsudek,
Myslím, že už jsem ji vyhrála.
Žádný muž nestojí za to trápení.

Komu to nalháváš?
On je pro tebe země i nebe.
Snažíš se to skrývat.
Zlato, jsi moc průhledná.
Holka, nemůžeš to popřít.
My víme, jak se cítíš a
na koho myslíš.

Je to moc klišé.
Neřeknu, že jsem zamilovaná!
Myslela jsem, že mé srdce dostalo lekci.
- I WON´T SAY (HERCULES)

Lidé a láska. Vztahy obecně jsou snad to nejnáročnější, co nás v životě provází a my se stále a stále učíme. My ženy se snažíme někdy až moc a následně jsme zklamané nebo máme jednou zlomené srdce, a následně už tolik nevěříme, nebo nám to déle trvá. Jakmile taková situace přijde, častokrát si to nechceme ani přiznat, protože se bojíme city projevit, že nám zase někdo ublíží. Nechci mluvit za muže, ale určitá nejistota po nějaké trampotě tam taky bude. Ovšem pamatujme na to, že se nemůžeme zavírat do ulit a bát se projevit city, když víme, že se cítíme s daným člověkem dobře a on s námi taky. Víte jak se to říká, risk je zisk. Nebojte se projevovat city a lásku, to k našemu životu jednoznačně patří.


Je tolik písní, které mám ráda z pohádek a nejsou jen od Disneyho. Vždycky mě táhly muzikály nebo hudební filmy. Mají v sobě kouzlo, které mě svým způsobem fascinuje. Líbí se mi, když příběh s sebou nese i něco takového, jako právě písně s posláním nebo motivací. A to například v Tarzanovi je a asi proto se mi zrovna tato pohádka tolik líbí.
Až se příště budete dívat na pohádku ať už od Disneyho nebo ne, doporučuji se na texty písní, jestli je budou obsahovat, zaměřit trošku víc. Častokrát vám dojde, kolik jste toho jako malé děti nevnímaly a dnes naopak ano.


Mějte se krásně.
Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů