Celodenní plán na Štědrý den
Fotografie od Jan Romero z Unsplash

Celodenní plán na Štědrý den

Rady a tipy

Každý z nás má dnes jistě rutinu, kterou má naučenou od dětství, kdy všechno provozoval se svými rodiči. Je to určitá tradice, ke které se rádi vracíme a vždy ji další rok o něco obohatíme, abychom měli změnu. Sepsala jsem vám svůj denní rituál, který vyhovuje naší rodině a držíme ho od mého dětství. Není špatné si vyzkoušet nějaké nové nebo již stávající činnosti, které stačí třeba i trochu změnit. Pojďme se společně podívat.

 

Snídaně
Snídaně je relativně spornou záležitostí, ke které se lidé staví pozitivně nebo negativně. Buďto držíme hladovku celý den nebo si snídani užijeme s domácí vánočkou a ranní kávou, čajem nebo kakaem.

Pohádky
Bez pohádek nemůže Štědrý den ani být. Je to tradice snad pro každou domácnost a já doufám, že v tom jsme všichni společně. Není nad to si přes den sednout na sedačku a užívat si ten příjemný pohádkový maraton.

Bez oběda
Většinou oběd u nás není, proto si každý buď dáme něco malého nebo naopak nic. Vzhledem k brzké večeři nám přijde oběd i zbytečný, tudíž vynechání oběda ničemu nevadí.

Hřbitov
I v tomto období bychom měli myslet na ty, kteří už s námi u štědrovečerní večeře být nemohou. Vypravit se na hřbitov a zapálit svíčku není nic proti ničemu a stačí vám k tomu doslova pár minut.

Příprava štědrovečerní večeře
Udělat si tzv. strýčka den předem není k zahození. I když je něco potřeba těsně před, i tak si stále můžete udělat polévku nebo salát. Krutony nebo obalování stačí až v onen den. Nemusíte se uhnat. Stačí si dobře rozvrhnout čas a nebudete ve stresu.

Prostíraní stolu
Prostírání stolu je mojí oblíbenou činností. Utvořte si takový, který ve vás bude navozovat tu pravou a klidnou pohodu Vánoc. Ubrus, jestli ho využíváte, si vyžehlete den předem a poté nechte probudit vaši kreativitu.

Osobní příprava
I když se to někomu nemusí zcela líbit, stále se bavíme o svátečním dni, proto bychom k tomu měli přistupovat i co se oblékání týče. Upravte se, dejte si záležet, ať se blýsknete u stromečku a zároveň i si užijte den, kdy vaše společenské šaty můžete opět vytáhnout z šatní skříně. Pro ženy jsou ideální šaty, sukně nebo společenské kalhoty s halenkou, muži mohou sáhnout po košili, kalhotách, či džínách se svetrem. I tak bychom se měli obléknout jinak než do práce.

Večeře
Večeře má proběhnout v klidu, žádné spěchání a hlavně pohodu. Věnujte se pokrmům, ať vám nic nezaskočí a dodržujte pravidlo, že se po celou dobu večeře nezvedá nikdo jiný, než kuchař.

Dárky
I když se nejedná o základní a nejdůležitější věc večera, stále to k Vánocům patří. Buďte vděční za to, co obdržíte od svých blízkých, ale zároveň se radujte, že můžete obdarovávat vy sami a vidět ty radostné tváře.

Pelíšky
Co by to bylo za Vánoce bez české klasiky. Okolo 22 h přicházejí do televizí Pelíšky, kdy se všichni sejdeme a společně si užíváme tuto tradici každý rok jako kdyby to bylo poprvé.

Půlnoční mše
I přes to, že jsou některé možnosti nyní omezené, stále všem doporučuji alespoň jednou půlnoční mši zažít. Má to zcela odlišnou atmosféru a zanechá to ve vás krásný pocit. Doporučuji opravdu všem.

 

Vánoce jsou převážně o klidu a míru, které ale častokrát odsouváme na druhou kolej. Nezaslouží si, abychom na ně zapomněli, proto se dnešní den pozastavte, uklidněte se a rozhlédněte se. Další rok je za vámi a jsou tu opět Vánoce. Využijte každé minuty, která nám je dopřávána a uvidíme sami, jak příjemně se dá tento den a následné dny svátků prožít.

 

Mějte se krásně.

Vaše B.

Foto Barbora Benešová
Barbora Benešová
Jsem holka, co razí pravidlo „s úsměvem jde všechno lépe“, tudíž se vždycky snažím najít řešení v každé situaci. Ráda pomůžu, a pomocí psaní doufám, rozkouzlit úsměv na tváři i vám!

Diskuze

Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první co začne diskuzi.
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů